RAGEH, A. Měření biosignálů systémem Biopac [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Janoušek, Oto

Předkládaná práce se zabývá možnostmi měření biosignálů pomocí výukového měřícího systému Biopac se zvláštním zaměřením na měření elektrokardiografického záznamu. Student v teoretické části popisuje nejčastěji měřené biologické signály v laboratoři biosignálů a u každého z nich uvádí tabulku klinicky významných parametrů daného biosignálu spolu s konstatováním skutečnosti, zda zvolený parametr umožňuje systém Biopac měřit. Databázi reálně používaných parametrů popisovaných signálů student získal osobní konzultací s kliniky a lékaři. Největší důraz je v práci kladen na měření EKG. Student v praktické části své práce navrhl možnosti automatické detekce R vln a vyhodnocení RR intervalů v časové oblasti pomocí programovacího prostředí Biopac AcqKnowledge. Student zvolil vyhodnocení RR intervalů proto, že na rozdíl od rozměření EKG křivky lze toto vyhodnocení v programovacím prostředí AcqKnowledge plně zautomatizovat, v textu práce ale tato skutečnost zanesena není. Dále s využitím odborné literatury navrhl protokol měření nutný pro standardizaci měření, a detailně popsal práci s programovým prostředím Biopac AcqKnowledge. Student si vytvořil výukovou lekci vhodnou pro měření RR intervalů v programovém prostředí Biopac AcqKnowledge a pomocí této výukové lekce změřil skupinu dobrovolníků před zátěži a po zátěži a statisticky vyhodnotil rozdíl mezi oběma stavy, přičemž zohlednil pravděpodobnostní rozložení zkoumaného vzorku. Celá práce včetně statistického zpracování dat působí uceleným dojmem a má dobrou úroveň. Nedostatkem jsou drobné nepřesnosti především gramatického rázu dané tím, že čeština není rodným jazykem autora práce, a občasné logické skoky v návaznosti kapitol.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 14/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Kolářová, Jana

Student se ve své práci zabýval počítačovým systémem Biopac, který umožňuje měření různých biologických signálů. V práci jsou uvedeny popisy některých z nich spolu se seznamem parametrů, které se z daného signálu mohou stanovit. Na konci popisu je uvedeno, které parametry lze pomocí systému Biopac stanovit. Až šestá kapitola je věnována popisu signálu EKG včetně rozměření a sedmá kapitola je o měření EKG pomocí systému Biopac. Zde postrádám uvedení přehledu parametrů, které je možné v systému Biopac stanovit, stejně jak je uvedeno u předchozích typů signálů. V praktické části je popsána práce se signály v programu BSL Pro a vyhodnocení naměřených dat. Student provedl základní měření EKG u skupiny 8 dobrovolníků a to v klidu a po fyzické zátěži. Studii sice provedl na poměrně malém vzorku, ale prokázal schopnosti data vyhodnotit a výsledky diskutovat. Předložená práce je z tohoto pohledu přínosná. Z formálního hlediska bych vytkla méně vhodné rozložení podkapitol a uvedených informací. Např. cíle měření a charakteristika souboru objektů měření (str. 33, 34) jsou uvedeny až za popisem práce se signálem (str. 27) a vlastní protokol měření je na str. 23. Nebo popis kontrukce grafu kvantil – kvantil (str. 38) je uveden až za využitím těchto grafů (str. 34). Díky tomuto působí práce nesouvisle. V teoretické části je nevhodně definován parametr amplituda (např. str. 12, 15). Na straně 30 student uvádí nutnost konkrétní volby během měření bez jakéhokoliv zdůvodnění (str. 30). Kladně hodnotím práci s literaturou. Bakalářskou práci studenta hodnotím klasifikačním stupněm D/65bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
D
Body
65

eVSKP id 39567