MITRENGA, M. Realizace demonstrativního panelu inteligentní elektroinstalace KNX [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Cílem diplomové práce bylo zhotovení demonstrativního panelu systémové instalace KNX. Práce byla realizována na UEEN pod odborným vedením konzultanta Ing. Branislav Bátora, Ph.D., který práci studenta hodnotí následovně: --- Student Michal Mitrenga hned ze začátku práce projevil značný zájem o téma a iniciativu a absolvoval 5ti denní odborné školení systému KNX. Poznatky ze školení uplatnil ve své práci. Z důvodu omezení plynoucí s pandemie COVID-19 došlo ke zpoždění na straně dodavatelských firem (konstrukční část panelu, server flowbox), co výrazně zkrátilo čas na praktickou realizaci práce. Díky teoretické přípravě a připraveného softwarového řešení student dokázal i v krátkém časovém období práci dokončit a naplnit všechny body zadání. U bodu vizualizace by byl prostor na zdokonalení řešení, ale v rámci časových možností i tento bod lze považovat za splněný. Student svůj pokrok v práci pravidelně konzultoval a během zpracování projevil schopnost samostatně řešit zadané úkoly. Z hlediska obsahu práce bych vytkl větší množství překlepů a gramatických chyb, a to že některé věty jsou psány neodborným stylem. V závěrečném bodu není přesně vymezeno, jakou část práce provedl student a jakou firma Flowbox. U přílohy v technické dokumentaci bych vytkl neúplné popisové pole, neuvedení některých křížových odkazů, u dispozičního výkresu rozvaděče jsou popisy nečitelné a chybí uvedení typu rozvaděče. Uvedené nedostatky jsou spíše formálního charakteru a na celkovou kvalitu mají jen menší vliv. Celkově lze konstatovat, že student zadání práce splnil v celém rozsahu a prokázal dobrou orientaci v problematice. Práci jako konzultant doporučuji k obhajobě a hodnotím 85 body. ---- Jako vedoucí práce souhlasím s výše uvedeným hodnocením konzultanta, student k práci přistupoval proaktivně, s uvedeným konzultantem aktivně spolupracoval, realizační práci i přes obtíže související se současnou pandemickou situací odevzdal čas a ve standardní kvalitě.
V úvodní části je popsán cíl práce – navrhnout, vytvořit a zprovoznit KNX výstavní panel určený k prezentacím systému KNX. Ve druhé části je dobře popsán decentralizovaný systém elektrických programovatelných instalací a uvedeny jeho výhody. V práci nechybí odkazy na zdroje, ze kterých jsou poznatky čerpány. Přitom je zřejmé, že diplomant se skutečně detailně seznámil s celou problematikou tím, že absolvoval KNX základní kurs. Ve třetí části jsou podány informace o KNX přístrojích použitých pro realizaci výstavního panelu, jsou uvedeny i další součásti a materiály nezbytné pro vytvoření panelu. Všechny přístroje byly dodány členy spolku KNX národní skupina ČR jako požadované vybavení panelu. Další část práce je věnována podrobnému popisu postupu prací při tvorbě panelu. Je zřejmé, že tyto práce byly časově náročné. Ovšem nejdelší čas si vyžádala práce se softwarem ETS při nastavování parametrů, přiřazování skupinových adres a následné zprovozňování panelu. Poslední část práce ukázala nový postup při vytváření vizualizace – využití softwaru firmy FlowBox. Tato firma totiž dosud nepoužívala svůj software pro komunikaci s KNX, proto byla nutná spolupráce s pracovníky této firmy. Práce svým rozsahem plně popisuje všechny aspekty zadání. Je uspořádána logicky a správně popisuje jak systém KNX (zde jsou využity především školicí materiály KNX), tak i nezbytné kroky při tvorbě a oživování panelu (zde bylo nutné uplatnit získané znalosti a zkušenosti). Práce prokazuje schopnosti studenta a plné oprávnění k získání magisterského titulu. Není chybou studenta, že nebylo možné nastavit parametry a přiřadit skupinové adresy tlačítkovému snímači Berker, neboť výrobce dosud nedodal potřebný aplikační software. Dodané přílohy ukazují, že práce byla odvedena perfektně a splňuje všechny požadavky zadání. Formální úprava práce je na dobré úrovni, jazykovou stránku nehodnotím. Práce ve všech bodech splnila zadání. Z dodaných podkladů v přílohách práce vyplývá, že pro splnění bylo nezbytné plně využít získané teoretické poznatky a následně je využít při časově náročné praktické práci. Významný je i přínos při využití softwaru firmy FlowBox pro vytvoření vizualizace např. na vzdáleném mobilu či PC.
eVSKP id 134788