GRAUBNEROVÁ, E. Studium mechanizmů formování kontrastů v kryogenní skenovací elektronové mikroskopii biologických vzorků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Nováček, Jiří

Eliška Graubnerová's bachelor's thesis focuses on the mechanisms of contrast formation in cryogenic scanning electron microscopy (cryo-SEM) when applied to biological samples. Despite the increasing interest in cryo-volume electron microscopy imaging, the underlying mechanisms responsible for contrast formation are still poorly understood. This work utilizes liposomes of defined composition as a technical sample for enhancing the imaging quality and reliability of cryo-SEM. In parallel, the preparation of milling face using different plasma gases is evaluated. Overall, the thesis is logically arranged and provides good ratio between the theoretical part and Results & Discussion section. I highly appreciate that the thesis is written in English. The language is mostly formal, but there are several palces where it is too colloquial. The presented results do provide additional new insight into the constrast formation in cryo-SEM imaging, but larger number of experimental data would be beneficial to confirm the trends and to deliver more in depth insight into contrast formation using a simplified system The presented work fulfills the requirements for a bachelor's thesis, demonstrating a good understanding of the subject matter. Therefore, I propose the thesis for defence. I grade the thesis with “A” (95 points).

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Vičar, Tomáš

Studentka se v práci zabývá analýzou kontrastu lipozomů v cryo-SEM mikroskopu. V práci popisuje přípravu vzorků a jejich snímání s různým nastavením mikroskopu, včetně jednoduchého vyhodnocení kontrastu. Z práce je zřejmé, že studentka byla schopná zapojit se do výzkumného týmu a provést poměrně komplexní přípravu vzorků a snímání. Je třeba zdůraznit, že obecně snímání vzorků s tím to typem mikroskopu je velmi náročné. Za poněkud nešťastné považuji, že není zřejmé, co je již zavedený postup výzkumné skupiny a co je přínosem studentky, což ztěžuje hodnocení. Po formální stránce musím vytknout nízkou kvalitu obrázků a nedostatečný popis obrázků. Práce často čerpá z nevhodných zdrojů a formát některých citací není správný a úplný. Teoretický popis se soustředí na řadu obecně známých věcí, jejichž opětovný popis nepovažuji v době jazykových modelů za velmi přínosný. Ocenil bych spíše detailnější zaměření na vznik kontrastu u lipozomů s využitím aktuálních vědeckých článků. Teorie je popsána poměrně čtivě, avšak obsahuje celou řadu pro tuto práci nerelevantních informací a mnoho zbytečných převzatých obrázků. Silnou stránkou praktické části je provedení a popis laboratorních experimentů. Provedení těchto experimentů muselo být náročné a jejich popis včetně výsledků a diskuze je v práci dostatečný. Slabší stránkou je pak analýza naměřených dat, kde studentka pouze využila již předpřipravený skript, jehož popis v práci je navíc nedostatečný a nejasný. Od studentky tohoto oboru bych zde očekával pokročilejší přístup k analýze a bylo by vhodné tento postup popsat detailněji i s vhodnou ukázkou. I přes uvedené nedostatky se jedná o solidní práci, která ukazuje, že je studentka schopná složitých laboratorních úkonů a výsledky smysluplně zpracovat. Práci tak hodnotím stupněm A – 90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 159690