KOPECKÝ, J. Řídicí obvody kolejového výtahu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Cílem diplomové práce je návrh pohonu šikmého stavebního výtahu, včetně jeho ovládání a zabezpečení. Práci je třeba chápat spíše jako rešerši možného řešení než konkrétní návrh, i když část týkající se dimenzování pohonu a návrh převodovky a tažného lana lze prakticky využít. Komunikace se studentem celkem vázla, ale na tom se samozřejmě podepsala i nastála situace. Nicméně požadavky zadání byly splněny. Vlastní práce je napsána celkem logicky rozdělena a přehledně napsána.
Předložená diplomová práce se zabývá návrhem pohonu pro šikmý stavební kolejový výtah. V první části je čtenář seznámen s možnostmi řešení komunikace, řízení pohonů a dostupnými senzory. Druhá část práce je zaměřena na návrh mechanické a elektrické části pohonu. Dále byly zvoleny konkrétní senzory, navrhnuta logika řízení a zvoleny mikrokontroléry přijímače a vysílače. Poslední část práce se věnuje zabezpečení výtahu a modulu řízení. Co se týká obsahové stránky, je velká část práce věnována návrhu pohonu a řízení kolejového výtahu. Menší část práce se zabývá jeho zabezpečením, čímž student splnil všechny body zadání. Čtenář se však nezbaví dojmu, že práce je nevyvážená a chybí detailnější popis zabezpečení výtahu. Hodnotu práce trochu snižuje nejasný přechod mezi teoretickou částí a praktickou částí (viz Kapitola 2. Teoretická rešerše, ovšem chybí kapitola s nadpisem např.: Praktická část). Nicméně práce na sebe logicky navazuje. Formální stránka ovšem vykazuje jisté chyby. Především jde o časté gramatické a typografické chyby. Občas se vyskytují hovorové výrazy, neodborné výrazy nebo neobratné vyjádření např. „relátek“, „vstupně výstupní piny“ nebo „Přijímač naslouchá vysílači“. Často se vyskytují dlouhá souvětí, ve kterých se čtenář ztrácí a často již ani nedávají smysl (viz str. 41). Bylo by vhodné, aby všechny tabulky studentem vytvořené byly v jednom jazyce. Grafická stránky vykazuje jisté nedostatky v kvalitě použitých obrázků. Velký nedostatek shledávám v obrázku 3-8, kde je znázorněn zatížený dělič, avšak výpočet je proveden pro nezatížený dělič. Z některých příznaků lze usuzovat, že práce byla zpracována ve velmi krátkém časovém období, například na str. 29 „Chyba! Nenalezen zdroj odkazů“ a podobně. Přes všechny uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 125816