PITRON, J. Zpracování realizačního projektu elektroinstalace pro rodinný dům [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Předložená práce je zpracována v souladu se zadáním a svým rozsahem a odborností odpovídá bakalářské práci. Autor velmi přehledně zpracoval legislativu z oblasti projekčních prací v oboru elektro. V práci jsou podrobně popsány postupy při návrhu a realizaci domovních elektroinstalací. Teoretická část práce je na velmi dobré úrovni a lze ji doporučit jako jeden ze základních podkladů pro projektanty elektrických instalací v praxi. V praktické části práce autor zpracoval projektovou dokumentaci elektro pro rodinný dům. Při návrhu vycházel z reálných podmínek. Samotný projekt je s ohledem na nízké prvotní zkušenosti autora na velmi dobré úrovni, což svědčí o dobré orientaci autora v této problematice. Jako určitý nedostatek může být bráno ekonomické zhodnocení provedeného projekčního návrhu – autor provedl pouze prostou kalkulaci jednotlivých položek bez další podrobnější ekonomické analýzy zaměřené na návratnost a peněžní toky. Tato skutečnost však nijak nesnižuje kvalitu provedeného projekčního návrhu. Je také potřeba ocenit velmi samostatný a odpovědný přístup autora k řešení celé práce.
Bakalářská práce se zabývá náležitostmi zpracování projektu elektroinstalace, které jsou následně promítnuty do praktické části spočívající ve vypracování projektu elektroinstalace vybraného objektu. Obsahově je práce členěna do osmi kapitol, které korespondují s jejím zadáním. Přípravnou část považuji až na drobné nepřesnosti za zdařilou, odpovídající úrovni znalostí bakalářského studia. Považuji však za nezbytné rozporovat a uvést na pravou míru tvrzení studenta uvedené hned v úvodu, a sice že změny při realizaci se nezanáší do projektové dokumentace, ale do prováděcí, resp. do dokumentace skutečného stavu. Praktická část potom vhodným způsobem doplňuje shrnuté zásady, pravidla a předpisy týkající se elektro-projekční činnosti a koresponduje s očekávanými znalostmi a dovednostmi. Nicméně k samotnému projektu mám několik připomínek. V souvislosti s tím, že je projekt označován za prováděcí, postrádám výkres osazení elektroměrového i domovního rozváděče. Přestože se jedna kapitola práce ve stručnosti zabývá tzv. „inteligentními“ elektroinstalacemi, resp. možnostmi využití aktivních prvků, do samotného projektu se to nikterak nepromítlo. Což samo o sobě není na závadu, nicméně určité minimální změny v samotné elektroinstalaci, umožňující v budoucnosti zvýšení komfortu a míry automatizace, by bylo vhodné provést. A v poslední řadě, počet resp. umístění svodů vnější ochrany před bleskem nepovažuji za optimální. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Pouze symboly veličin v textu je nutné psát kurzívou a to z důvodu jejich odlišení. Za nedostatečný lze považovat seznam symbolů a zkratek, který je neúměrně krátký a dále jej nepoužíváme pro definici jednotek. Kromě evidentní praktického výstupu, spatřuji přínos práce ve zpracování přehledového podkladu pro projekci elektroinstalací. S ohledem na uvedená dílčí hodnocení a připomínky, které zásadním způsobem nesnižují technickou úroveň práce, doporučuji bakalářskou práci k ústní obhajobě.
eVSKP id 51918