STUPKA, T. Automatizovaný zahradní systém pro venkovní použití [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Bakalářská práce je zaměřena do oblasti vývoje embedded aplikace, konkrétně systému zavlažování u rodinného domu. Student systém vyvíjel pro reálnou aplikaci u něj doma. S tím souvisí jeho vysoká motivace systém dokončit, ale na druhou stranu již neměl potřebu zakomponovat některé rozšiřující funkce, které by umožnili použít navržený systém jako předloha pro jiné projekty. Student pracoval soustavně během celého semestru, konzultoval dílčí části s vedoucím a textovou část několikrát přepracovával. Přesto se nepodařilo všechny nedostatky—formální i technické—zcela odstranit. V softwarové části bych ocenil ucelený způsob programování (coding guidelines) a využívání knihoven, se kterými se student seznámil během studia v povinném předmětu Digitální elektronika 2. Důvodem je zamýšlený cíl bakalářské práce vytvořit referenční příklady pro studenty tohoto předmětu. Tento dílčí úkol tak nebyl splněn. Chybí také Makefile, kterým by bylo možné celou aplikaci snadno překompilovat. Z textové dokumentace plyne, že systém je funkční a byl uveden do reálného provozu. Oceňuji schopnost studenta samostatně řešit problémy, které k vývoji a oživování elektrotechnických zařízení neodmyslitelně patří. Student se s rozpracovaným tématem zúčastnil soutěže Student EEICT 2021 organizovanou FEKT VUT v Brně.
Posuzovaná bakalářská práce je zaměřena na návrh a realizaci automatizovaného zahradního systému pro zavlažování. Blokový koncept je zvolen jednoduchý, nicméně pro navržené zařízení zcela dostatečný. Z práce je patrný osobní zájem autora na realizaci funkčního řešení. Text práce je podprůměrný. Obsahuje obrovské množství chyb, překlepů, netechnických výrazů a formulací, některé věty v textu vůbec nedávají smysl. Vyskytuje se v něm také řada odborných nepřesností, celkově se úrovní řadí spíš k popisům hobby projektů na internetu než mezi bakalářské práce. Zejména u popisu firmwaru jsou některé formulace vyloženě chybné, např. „proměnné mohou být volány“ (str. 35), „byl použit převodník ADC5“ (str. 37), „funkce msg.length zjistí velikost“ (str. 39) a další. V práci postrádám některé zadáním požadované části, jako je např. tvorba referenčních designů pro studenty předmětu Digitální elektronika 2, měření spotřeby zařízení či zveřejnění na Githubu. Přes nízkou kvalitu zpracování dokumentace, která je hlavní příčinou navrženého relativně nízkého hodnocení, je třeba vyzdvihnout záběr studenta potřebný k realizaci, příjemně působící webové rozhraní pro ovládání systému a zejména dokončený funkční prototyp systému.
eVSKP id 133578