TOBIÁŠOVÁ, N. Detekce mikroaneurizmat a hemoragií ve snímcích sítnice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Studentka Nela Tobiášová byla během řešení projektu aktivní a pracovala relativně samostatně. Na konzultace chodila připravena a řešila na nich především problémy spojené s implementací metod v prostředí Matlab. I přes poměrně tematicky rozsáhlé dílo, se studentce podařilo vytvořit práci, která je ucelená a dosahuje kvalitních výsledků. Během řešení se objevilo několik neočekávaných problémů, které nešlo z časových důvodů uvažovat v řešení. Šlo především o problém s rozlišení mikroaneurysmat a hemoragií a problém s detekcí cévního řečiště. Samotný text práce pak považuji za kvalitní a zodpovědně zpracovaný. Práci a přístup studentky tedy celkově hodnotím stupněm A/95.
Předložená práce se zabývá detekcí mikroaneurysmat a hemoragií ve snímcích sítnice. Teoretická část práce má přiměřený rozsah. Po formální stránce je práce poměrně kvalitní, až na několik nedostatků. U obrázků č. 1, 2, 5 a 6 není uveden jejich zdroj v popisku, ale je citován pouze v textu, a to nejednoznačným způsobem. V kapitolách 4.1.2 – 4.1.4 a v kapitole 4.4 není uveden zdroj. Kapitola 6 není členěna stejně jako ostatní kapitoly, což narušuje celistvost práce. Na straně 25 autorka chybně uvádí, že pro kryokoagulaci se využívá sonda chlazená tekutým sodíkem. Praktická část práce je zpracována kvalitně včetně důkladného zhodnocení výsledků. Kvalitu vytvořených algoritmů snižuje fakt, že jsou zpracovány jako samostatné soubory a ne jako funkce, tudíž je nelze navzájem volat a vytvořit tak celistvý program. Ideální by bylo vytvoření uživatelského rozhraní, čímž by se splnil požadavek zadání na komfortní načtení dat, spuštění detekce a zobrazení výsledků. Tato část zadání tedy dle mého názoru splněna není. Za nedostatek považuji sloučení detekce mikroaneurysmat a hemoragií, které vytvořené algoritmy nedokáží odlišit. Dále je škoda, že se autorka nepokusila implementovat algoritmus pro potlačení cév, o kterém se v práci několikrát zmiňuje a který by zlepšil výsledky detekce. Na základě výše uvedených skutečností hodnotím tuto práci známkou B.
eVSKP id 51819