POTOČŇÁK, T. Analýza variability srdečního rytmu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Filipenská, Marina

Hlavním cílem předložené práce bylo vytvoření aplikace pro analýzu variability srdečního rytmu (HRV) v reálném čase. Pomocí programového prostředí LabView je realizován vypočet různých parametrů HRV v časové a frekvenční oblasti, a také zobrazení Poincarého mapy, což je nad rámec zadání. V průběhu splnění zadání autor se setkal s mnoha komplikacemi, které byly spojené s nedostatečnou výkonnosti počítače pro online analýzu dat. Tyto problémy se pokusil vyřešit, většinou úspěšně. Přestože výsledná realizace má určitá omezení (např. nízká vzorkovací frekvence analyzovaného signálu), je stále dostačující pro použití v laboratorních cvičeních pro ukázku metod analýzy HRV. Podrobný návod na vytvoření programu může být užitečný hlavně při seznámení studentů s prostředím LabView. Po formální stránce je práce na dobré úrovní s drobnými nedostatky (překlepy, posunutý popis jednoho z obrázků, špatné pořadí položek v seznamu literatury, chybějící odkazy na dvě položky ze sezamu). Celkový přístup autora hodnotím velice kladně a doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 49/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 14/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Kolářová, Jana

Studentova práce je zaměřena na analýzu variability srdečního rytmu. Práce obsahuje přiměřeně dlouhý úvod do elektrokardiografie, popis elektrokardiografického signálu (EKG), definici variability srdečního rytmu (HRV) a popis několika možných příčin těchto projevů. Další kapitola je zaměřena na předzpracování EKG a analýzu HRV v časové, frekvenční a nelineární oblasti. Uvedené teoreticky zaměřené kapitoly jsou velice dobře rozvrženy, jsou srozumitelné a obsahují přiměřené množství matematických a slovních popisů. Kapitola 4 v krátkosti seznamuje s programovacím prostředím LabView. Praktická část je uvedena v páté kapitole. Obsahuje popis použitého přístrojového vybavení a velice podrobný popis návrhu virtuálního přístroje po jednotlivých krocích. Každý krok je popsán slovně a dokumentován blokovým zapojením a grafickým výstupem. Zpracování této části práce je na velice dobré úrovni. Jedinou zanedbatelnou výtkou může být chybějící definování konkrétních cílů na začátku návodu na vytvoření virtuálního přístroje. V závěru jsou shrnuty všechny dílčí výsledky. Z formálního hlediska nemám k práci žádné připomínky. Zadání práce bylo splněno a hodnotím předloženou práci klasifikačním stupněm A/98 bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 49/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 19/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
98

eVSKP id 39496