DRESLER, J. Programovatelný časový spínač konfigurovatelný přes USB [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Lattenberg, Ivo

Bakalářská práce je po formální stránce v pořádku s malým počtem gramatických chyb a překlepů. K odborné stránce nemám žádné připomínky. Zadání bylo splněno bez výhrad. Autor navrhl a zkonstruoval programovatelný časový spínač připojitelný přes USB k počítači. Nad rámec zadání byl implementován úsporný režim s uspáváním procesoru. Student dále navrhl a realizoval konfigurační program pro PC, který komunikuje s časovým spínačem. Zařízení i obslužný program by předvedeny a byly funkční. Autor práce prokázal výborné konstrukční schopnosti. Student pracoval samostatně a iniciativně, o výsledcích pravidelně informoval. Chtěl bych vyzdvihnout ideální rozvržení prací – všechny etapy byly konzultovány a výsledky vždy s předstihem předvedeny. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Číž, Radim

Posuzovaná bakalářská práce se zabývá návrhem programovatelného spínače vybaveného obvodem reálného času a snímači teploty a intenzity osvětlení. Z přiložených schémat, obrázků a zdrojových kódů vyplývá, že student úspěšně navrhnul a sestrojil zařízení řízené mikrokontrolérem ATmega328P, které spíná integrované relé podle naprogramovaných časů, úrovní teploty a intenzity osvětlení. Zároveň student vytvořil i jednoduchou aplikaci pro osobní počítač, sloužící k programování spínače. Z hlediska odborného řešení návrhu má práce velmi dobrou úroveň a zcela splňuje zadání. Bohužel, student plně nevyužil potenciál zvoleného mikrokontroléru a zbytečně k němu připojuje obvod reálného času, ačkoliv je tento obvod v mikrokontroléru integrován a funguje i v úsporném režimu. Podobně k měření teploty by nebylo nutné připojovat zvláštní integrovaný obvod, ale stačilo by pomocí integrovaného A/D převodníku měřit napětí na termistoru. Po kalibraci by bylo rovněž možno dosáhnout vysoké přesnosti měření teploty v mnohem větším rozsahu hodnot než má zvolený obvod DS18B20. Celkovou úroveň interpretace naměřených výsledků, písemné a grafické prezentace řešení a formálního zpracování snižují zejména převzaté a nijak neupravené obrázky a schémata zapojení (např. obr. 2, 3, 4, 5, 6 a 7), kde jsou používány různé schématické značky a popisky pro stejné prvky (např. pro rezistor a mikrokontrolér) a anglicky psané vysvětlivky (viz obr. 5). Rovněž se v textu často vyskytují pravopisné chyby (např. „24-ti hodinový“ nebo „64-ti bitový“ namísto „24hodinový“ resp. 64bitový) a stylisticky neobratné či přímo chybné formulace (např. věta „Části jdou navržené tak, aby se složili do sebe bez použití lepidla.“ na str. 37). Neúplný je také seznam zkratek na str. 41, kde chybí české významy a hlavně seznam součástek na str. 44, kde nejsou uvedeny typy použitých integrovaných obvodů (jsou zde jen typy pouzder). V práci rovněž postrádám přehlednou tabulku, která by shrnovala technické parametry navrženého zařízení.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 101877