GALÁD, D. Identifikace inkoustových náplní průmyslové tiskárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Číka, Petr

Pan Galád řešil bakalářskou práci v průběhu celého semestru. Během řešení pracoval v mnoha ohledech samostatně a s velkou pečlivostí. Je možné konstatovat, že všechny uvedené cíle práce splnil bez výhrad. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, nedostatky však shledávám ve slouhu a gramatice, na což jsem pana Galáda při průběžné kontrole jeho práce vícekrát upozornil. I přes jeho velkou snahu se v práci vyskytuje řada gramatických chyb. Z uvedených důvodů navrhuji práci hodnotit známkou A/90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Sysel, Petr

Zadání předložené práce považuji za splněné, i když v práci není fotografie oživených desek plošných spojů nebo modifikované inkoustové náplně, ale jen návrh zapojení a desek plošných spojů (k obhajobě bych doporučoval desku a/nebo náplň přinést). Nicméně autor uvádí, že testování komunikace proběhlo v pořádku až na jeden případ, kdy paměťový čip byl na náplň přilepen nakřivo. Moje hlavní připomínky se týkají textového obsahu práce. Dle mého názoru je zbytečný popis fyzikálního principu EEPROM paměti v části 1.5, respektive unipolárního tranzistoru v části 1.6, když pro řešené téma nejsou vůbec podstatné. Naopak postrádám popis komunikace s použitou EEPROM DS2431, především skladby sériového čísla použitého pro identifikaci náplně. Mimochodem podle dokumentace paměti je sériové číslo 48bitové, zatímco zvolený algoritmus AES předpokládá 128bitové zprávy. Není jasné, jak nebo čím se sériové číslo doplňuje na potřebnou délku. V popisu výběru šifrovacího algoritmu bych také očekával nejen již zastaralý 3DES a AES, ale i některé hašovací funkce např. SHA-2. Chybí také objektivní porovnání výpočetní náročnosti. Ve zdrojových kódech bych doporučoval společné symboly a konstanty (např. pole SByt a RSByt) do samostatného zdrojového souboru sdíleného mezi projekty než jejich nakopírování do každého projektu. Zjednodušila by se tak jejich možná úprava a snížila pravděpodobnost chyby vlivem překlepu. Formální stránku práce snižuje mnoho překlepů ("rozraní" místo rozhraní, "klada" místo klade, "baut" místo baud, atd.) a neskloňování přídavných jmen "16-bit", "8-bit" místo 16bitové, 8bitová, a jednotek "1,8 volt" místo voltů, "32 megahertz" místo megahertzů.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 118035