MACKOVÝCH, M. Ultrazvukový fetální detektor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozman, Jiří

Úkolem studenta bylo prostudovat základy ultraakustiky a zaměřit se na Dopplerův jev při jeho diagnostických aplikacích v lékařství. Těžištěm práce měl být systémový návrh a obvodové řešení fetálního detektoru pracujícího na frekvenci 2 MHz s intenzitou ultrazvuku 100 mW/cm2. Předpokládalo se bateriové napájení a akustický odposlech. Předložená práce je logicky členěna, vlastní text je však zatížen neúměrným množství nepřesností, chyb a neadekvátně vyvozených výroků a závěrů. Na str. 13 je zaměněn význam akustického výkonu za koeficient kmitání, v ultrazvuku neexistuje koeficient elektrochemické vazby (str 14 a 22), u impulsních systémů se nejedná o 10 MHz impulsy, frekvenční závislost na str.21 má snad jiné označení os, výstupní napětí oscilátoru asi nebude 0,5 uV a 2 MHz nebude modulační frekvence. Po formální stránce svědčí práce o nepozornosti autora a malé péči o korektnost textu a obsah provedení. Celou prací se od stran 13 po 27 vinou chybné odvolávky na značení rovnic i obrázků. Deklarovaná simulace obvodů v SW prostředku není nikde doložena. Zadání práce bylo v zásadě splněno. Práci hodnotím jako uspokojivou a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Čech, Petr

Předložená práce se zabývá problematikou dopplerovských ultrazvukových systémů. V teoretické části jsou poměrně obecně popsány dopplerovské metody měření toku krve. Kapitola 2.4, která by měla být základem pro další návrh, je obsahově plitká. Jádro práce (12 stran) je soustředěno ve druhé části práce. Zde se ovšem autor dopouští řady formálních i faktických chyb. V textu se vyskytují odkazy na neexistující obrázky a tabulky. Do vzorců jsou dosazovány hodnoty bez ozřejmění jejich původu. Výpočet plochy měniče je vzhledem k zadání chybný, tedy i následný návrh budícího zesilovače je chybný. V závěru práce autor uvádí, že bloky operačních zasilovačů byly simulované v programu NI Multisim. V práci však výsledky simulací uvedeny nejsou. Rovněž v závěru postrádám shrnutí dosažených výsledků (parametrů navrženého systému). Vzhledem k uvedeným výhradám považuji splnění zadání za částečné. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 51760