TKADLEC, P. Návrh a simulace AAS algoritmů pro distribuované řízení výroby [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Zadáním předložené diplomové práce bylo navrhnout a implementovat simulaci sítě distribuovaných výrobních zařízení a autonomních produktů pro testbed Průmyslu 4.0. Tato síť měla být vybudována na základech datových modelů Asset Administration Shellů – moderního konceptu popisu dat zařízení a jejich vzájemné komunikace. Zadání práce se řadilo k náročnějším. Bohužel musím konstatovat, že student špatně pracoval s časem – v průběhu řešení semestrálního projektu nevytvořil téměř nic. Proto také nebyl schopen během relativně krátké doby, která zbývala, vyřešit uspokojivě integraci AAS do simulovaných buněk. Zadání práce přesto hodnotím jako splněné, neboť student vypracoval všechny jeho body. Vzhledem k nedostatku času (souvisejícím s jeho špatným rozvržením) se po konzultaci se mnou věnoval řešení nejdůležitějších bodů 3 a 4. Ty vyřešil požadovaným způsobem. Je velkou škodou, že v závěrečné kapitole neukázal kvalitnější výsledky experimentů. Úroveň práce bohužel snižuje kvalita zpracování – množství chyb, a také místy nevhodná struktura. I přes výše uvedené nedostatky hodnotím práci známkou D – 68 bodů.
Hlavní část práce je zaměřena na simulaci komunikace prvků automatizované nápojové linky. Přiložené zdrojové kódy svědčí o značném rozsahu práce a dostatečné odborné úrovni autora v oblasti programování. Tato část práce tvoří ucelený komplet a lze věřit, že tvoří přidanou hodnotu pro rozvoj cílové platformy. Druhou částí práce pak byla tvorba administrativních shellů jednotlivých prvků této linky. Z práce bohužel není zřejmé, zda jsou tyto modely využity pro výše zmíněnou simulaci, či zda byly vytvořeny pouze jako samostatný, dále nepoužitý výstup. Slabou částí práce je pak samotný text a jeho finální úprava a taktéž jazyková stránka. Práce obsahuje řadu stylistických i pravopisných chyb a reliktů z procesu psaní (nesedí čísla stránek oproti obsahu a seznamům, objevují se nedoplněné odkazy na obrázky atd.) a značná část textu je zaměřena pouze na obecný popis jednotlivých prvků linky. Z tohoto pohledu práce nedosahuje požadavků, kladených na odborné, technické texty. Přes výše uvedené nedostatky doporučují práci k obhajobě.
eVSKP id 160254