CABAJ, G. Deformačně-napěťová analýza kontislitku při kontinuálním odlévání oceli [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Návrat, Tomáš

Předložená diplomová práce se zabývá deformačně-napěťovou analýzou kontislitku při kontinuálním odlévání oceli. Téma této práce navazuje na problematiku, která byla řešena v rámci projektu GAČR. Práce byla se studentem průběžně konzultována a všechny stanové cíle byly průběžně plněny. Diplomant pracoval s velkým nasazením, samostatně, velmi pečlivě a systematicky. Autor při vypracování prokázal výbornou schopnost modelování a trpělivost při ladění výpočtového modelu. Také práce s literaturou, textové zpracování diplomové práce a interpretace výsledků jsou na velmi vysoké úrovni. Výsledky práce poskytují mnoho cenných závěrů a budou dále využity při řešení problematiky kontinuálního odlévání, které je řešeno ve spolupráci s EÚ.Celkově práci hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Petruška, Jindřich

Předložená práce splňuje v plném rozsahu zadané cíle, které v závěru rozšiřuje o nástin možností, jak využít získané výsledky napjatosti a deformace při chladnutí kontislitku k posouzení pravděpodobnosti vzniku trhlin. Výsledkem je připravený výpočtový model, který je možno po drobných modifikacích geometrie nebo materiálu použít k simulacím vývoje napjatosti a deformace u širší třídy úloh kontinuálního odlévání od výstupu materiálu z krystalizátoru až po úplné vychladnutí. Autor zpracoval dva hlavní modely uvedeného procesu. Zaprvé to byl rovinný model, který posloužil především k získání zkušeností s řešením silně nelineární úlohy chladnutí oceli. Zvolená verze řešení v podobě rovinné deformace je převzata ze starší práce a je diskutabilní, což si autor při rozboru výsledků uvědomuje. Relevantní výsledky jsou pak dosaženy při řešení prostorové úlohy, a to ve čtyřech varinatách, které se navzájem liší modelem zpevnění, zahrnutím viskoplasticity a ošetřením konců řešeného úseku deaktivací krajních prvků. Jejich vzájemné srovnání je provedeno přesvědčivým způsobem a umožňuje posoudit vliv vybraných parametrů výpočtového modelu na dosažené výsledky. K jejich validaci bude nutno získat relevantní experimentální výsledky, což přesahuje zadání diplomové práce. Formální stránka dosahuje velmi dobré úrovně s minimem překlepů a občasnými nepřesnostmi, jako je záměna kontrakce za tažnost u rov. 2.1 nebo nejasný popis veličin v rov. 5.9. Nejasné je rovněž odlišení tenzorových a skalárních veličin zejména u přetvoření, které je stejným způsobem vpravo dole někdy opatřeno sumačními indexy ij, jinde pouze symbolickými zkratkami pl, th, vyjadřujícími fyzikální původ uvedených komponent. Závěrem mohu konstatovat, že předložená práce stanovené cíle nejen splnila, ale rozvinula je způsobem, který představuje i základ pro další vývoj. Hodnotím ji proto stupněm výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 148682