MARTIŠ, J. Světelné zdroje v extrémních provozních podmínkách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Pavelka, Tomáš

V této práci se student Jan Martiš zabýval hodnocením provozu světelných zdrojů v extrémních provozních podmínkách. Práce je rozdělena do několika kapitol, které pokrývají všechny body zadání. V teoretické části práce se pan Martiš zabývá rozdělením a popisem jednotlivých druhů světelných zdrojů a možnými vlivy, které mohou ovlivňovat jejich provoz. Struktura této části práce je vhodně provedena a působí uceleným a přehledným dojmem, což umožní čtenáři dobrou vstupní orientaci v problematice světelných zdrojů. Praktická část práce se zabývá návrhem experimentálních postupů pro ověření teoretických poznatků o vlivech působících na světelné zdroje, dále obsahuje výsledky konkrétních měření a v poslední kapitole navrhuje možnosti řešení problémů vzniklých působením sledovaných vlivů. I tato část práce je provedena přehledně a jsou z ní jasně patrné výstupy jednotlivých zpracovaných úloh. Aktivita pana Martiše v průběhu zpracování této bakalářské práce byla rovnoměrně rozložena a naprosto adekvátní tomuto druhu práce. Na konzultace chodil student vždy připraven a kladl věcné dotazy. Při samotném zpracování práce student postupoval samostatně a projevil tak svou schopnost potýkat se s řešením technické problematiky. Rovněž pozitivně hodnotím studentův přístup k praktickým měřením v laboratoři světelné techniky. Výstupy práce mohou být dobrým základem pro další práci v oblasti hodnocení světelných zdrojů nebo mohou posloužit pro základní orientaci v problematice hodnocení vlivů působících na provozní parametry světelných zdrojů. Daná práce jistě nepokrývá komplexně celou tuto problematiku, což by ovšem vyžadovalo výrazně delší období výzkumu a výstupy takového výzkumu by byly zcela jistě výrazně nad rámec rozsahu daného pro bakalářkou práci. Výtky k této práci směřují pouze k některým nevhodně použitým slovním formulacím, které znesnadňují pochopení některých autorových myšlenek a k několika formálním nedostatkům (překlepy, pravopisné chyby, formátování textu apod.). Těchto nedostatků ale v práci není mnoho. Celkově tedy práci i studentův přístup k jejímu zpracování hodnotím pozitivně, práci doporučuji k obhajobě před komisí SZZ a navrhuji ji hodnotit známkou výbornou (A).

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Krbal, Michal

Student splnil všechny body zadání práce v předepsaném rozsahu. Práce začíná dělením světelných zdrojů podle principu činnosti. Dále se student podrobně věnuje vnějším vlivům, které mají vliv na provozní parametry světelných zdrojů. Teoretické informace jsou doplněny měřením na konkrétních světelných zdrojích v laboratořích světelné techniky. Získaná data byla zpracována pomocí tabulek naměřených hodnot a jejich grafickým vyjádřením. Po formální i odborné stránce je práce až na drobné nedostatky ve smyslu nepřesného vyjádření v pořádku. Jinak k práci nemám žádné výhrady, proto doporučuji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 51912