SOBOTA, D. Model průmyslového robotického ramene [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Diplomová práce pana Soboty se zabývá modelem průmyslového robotického ramene, které by v budoucnu sloužilo jako výuková pomůcka. V této práci bylo nutno zrealizovat konstrukci za pomoci 3D tisku, která bude osazena pohonným a senzorickým subsystémem a demonstrovat, že vše funguje. V úvodních kapitolách diplomant popisuje nastudovanou problematiku robotických průmyslových ramen a seznamuje čtenáře s pojmy Industry 4.0, jehož prvky, zejména digitální dvojče, využil k řešení vstupní části celé práce. Dále následuje kapitola s inverzní kinematikou, která řeší pohyb ramene v technologickém okolí. Navíc je zde uveden konkrétní příklad řešení pro tuto diplomovou práci. V praktické části pak student popisuje vlastní řešení a implementace senzorů a ukázku programovacího prostředí. Pan Sobota přistoupil k řešení velice svědomitě a v celém projektu odvedl velký kus práce, k realizaci využíval moderních metod pro tvorbu digitálního modelu a jeho ověření za pomoci modelu numerického. Dále navrhl řešení senzorického subsystému, které implementoval do ramene. Diplomant se účastnil konzultací pravidelně a aktivně diskutoval svá řešení a jejich realizace. Rameno má navíc modulární kleštiny, takž se dají vyměnit za jiný nástroj (např. 3D skener). Celé mechanické řešení, byť je z plastu, je velice robustní a pevné. Pro ovládání, byl vytvořen vlastní software, který využívá poznatků z inverzní kinematiky, jejíž problematiku musel diplomant, alespoň rámcově zvládnout. Dle výše uvedeného konstatují, že diplomant splnil zadání v plné míře a navrhují hodnotit práci stupněm: A, 90 bodů
Student David Sobota se ve své diplomové práci věnoval návrhu robotického ramene. Práce je pojatá velice komplexně a student si musel v rámci řešení návrhu ramene nastudovat několik různých oblastí včetně simulací, 3D tisku. Samotný text je logicky uspořádán a jednotlivé části na sebe plynule navazují podle postupu řešení problému. V textu jsem narazil jen na několik drobných chyb a snad jen seznamy obrázků, tabulek a symbolů bych umístil spíše na konec práce než na její začátek. Tuto práci doporučuji k obhajobě a uděluji hodnocení 90b tedy známku A.
eVSKP id 111793