NOVÁČEK, R. Experimenty s technologií Light Weight Mesh [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Cílem bakalářské práce bylo vytvořit sadu laboratorních návodů a naprogramovat firmware pro tyto laboratorní úlohy. Ačkoliv byly laboratorní návody připraveny, nemohu je ohodnotit jako zdařilé a to převážně z toho důvodu, že jsem si všiml při jejich čtení, že výrazná část textů návodů vznikla doslovným strojovým překladem manuálu k Light Weight Mesh, tento nedostatek, kterého jsem si nejprve nevšiml, pokládám za velmi hrubý nedostatek. Dále v práci pokládám za zbytečné detailní vysvětlování popisu datových rámců a na několika stranách opět strojově přeložený popis činnosti AODV protokolu, tuto připomínku jsem studentovi zaslal, nicméně ji nebyl ochoten zapracovat. Při detailním zkoumání zdrojových kódů, jsem si všiml, že student nesprávně pracuje s hlavní strukturou aplikace, kde občas volá další funkce ve funkci main, které je plně vyhrazena pro běh tzv. Task Handleru, který dále obsluhuje uživatelské aplikace. Nicméně, na toto mohl být student mnou upozorněn, ovšem tato problematika se mnou konzultována nebyla. Celkově kvalita laboratorních úloh je na nižší úrovni a domnívám se, že pro studenty budou laboratorní návody těžko pochopitelné. Nicméně, z toho důvodu, že byl student schopný realizovat novou laboratorní úlohu zabývající se automatizovaným měřením propustnosti a výsledky alespoň stručně okomentoval, mě přesvědčilo o tom, že jeho práce může být připuštěna k obhajobě, i když s nejnižším stupněm ohodnocení. Z výše uvedených důvodu ji hodnotím za E 56 bodů.
Student se ve své závěrečné práci věnuje využití sady komunikačního balíku Lightweight MESH pro tvorbu referenčních laboratorních úloh. Práce je z odborného hlediska na velmi slabé úrovni, obsahuje mnohé neodborné vyjádření. Po formální a typografické stránce se v práci nachází velké množství chyb, které snižují celkový dojem na minimum. Práce obsahuje jenom čtyři použité zdroje, z čehož dvě jsou z produkce vedoucího práce, jedna oficiální příručka pro vývojaře LWM a odkaz na webovou prezentaci daného komunikačního balíčku. Ve velké části teoretického úvodu se jedná o doslovný překlad zmiňované příručky, mnohdy s dodržením původního slovosledu vět. Teoretický rozbor obsahuje velké množství nekonzistentních informací, gramatických chyb, překlepů, mnohdy chybějících mezer až mezi třemi po sobě jdoucími slovy, za čárkami a tečkami, tabulky přesahující hranice sloupce, používání rozdílného typu písma apod. Dále jsou v textu vloženy obrázky přímo vykopírované z materiálů předmětu MSSY. V praktické části jsou uvedeny čtyři laboratorní úlohy, které jsou dle mého názoru těžce pochopitelné taktéž s nepřesnými překlady a vyjádřeními dle originální referenční dokumentace. Laboratorní úlohy obsahují nevhodně tvořené ukázkové programy, které nezastávají dobré programátorské konvence a také konvence definované samotným softwarovým balíčkem LWM. Dle mého názoru jsou jednotlivé laboratorní úlohy popsány velice stručně a nepřehledně bez dostatečného uvedení nutných základů a grafických znázornění pro pochopení a splnění samotné laboratorní úlohy. Celkově práce budí dojmu nekvalitního zpracování a nedostatečného nastudování dané problematiky. Od laboratorních úloh jsou očekávany určité minimální nároky, jako je například dobré grafické a typografické zpracování textu a obrazků. Návody jsou dle mého názoru nepoužitelné k odborné výuce. Doporučuji práci přepracovat a proto ji hodnotím známkou F.
eVSKP id 73771