KUŘÍMSKÝ, L. Bezpečnostní komunikátor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student Lukáš Kuřimský vypracoval bakalářskou práci na téma „bezpečností komunikátor“. Cílem práce bylo navrhnout a realizovat návrh konceptu bezpečnostního komunikátoru pro pokrytí míst bez signálu GPS. Bakalářská práce je velmi přehledně rozdělena mimo úvod a závěr do šesti kapitol. V první kapitole jsou rozpracovány základy komunikace, ve druhé a třetí kapitole je již popsán koncept navrhovaného komunikátoru. Kapitoly čtyři až šest se zabývají měřením a vyhodnocováním dosažených výsledků. Jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují a vhodně se doplňují. Student provedl návrh, realizaci i ověření navrženého systému. Všechny postupy řádně popsal, vzniklé problémy odůvodnil a provedl jejich odstranění nebo předložil možné řešení. Formální stránka práce je na velmi dobré úrovni s malým množstvím gramatických chyb. Předložená bakalářská práce a výsledky, kterých student dosáhl, jsou dle mého názoru velmi dobré. Rozsahem práce odpovídá spíš diplomové práci. Student k jejímu řešení přistupoval velmi zodpovědně, pravidelně chodil na konzultace a diskutoval možná řešení. Práce ukazuje, že se student zmíněné problematice důkladně věnoval a rozumí jí. Navrhuji proto práci k obhajobě se stupněm výborně a počtem bodů 98.
V rámci posuzované práce měl být navržen koncept pro bezpečnostní komunikátor pracující na velmi dlouhých vlnách umožňující komunikaci v nepřístupných prostorách s omezeným šířením radiových vln. Navržené zařízení mělo být realizováno a měla být ověřena jeho funkčnost. Předložená bakalářská práce má 88 číslovaných stran, včetně 9 stran příloh. V příloze A je schéma zapojení zařízení a příslušná dokumentace k plošným spojům. V příloze B je zapojení klávesnice a dokumentace k plošnému spoji klávesnice. Je použito 22 odkazů, které jsou citovány převážně v první polovině práce. Po grafické stránce je práce provedena pečlivě. K úspěšnému vyřešení zadání práce bylo nutné nastudovat kromě mechanismů šíření radiových vln také radiokomunikační předpisy a příslušná zákonná opatření. Pro realizaci komunikátoru tak vznikly speciální požadavky, které bylo nutné řešit netradičním způsobem. Pro elektronické obvody jednotlivých bloků existuje celá řada variant podle použití diskrétních součástek nebo integrovaných obvodů. Pan Kuřimský se snažil o maximální využití integrovaných obvodů. Zapojení většiny bloků se tak zjednodušilo. Rychlost přenosu dat je určena použitou frekvencí a i když se navržený způsob přenosu může zdát těžkopádný pro přenos krátkých zpráv a kódů v daném případě vyhovuje. Dotažení práce do stadia úspěšných zkoušek navrženého a zhotoveného zařízení vyžadovalo značné úsilí. Z textu práce je zřejmá snaha autora popsat řešený problém co nejpodrobněji. V souladu se zadáním proto předložená bakalářská práce může sloužit jako velmi dobře připravená technická dokumentace. V textu práce je ale i řada přehlédnutí. Jako příklad uvádim: Ve schématech není uveden způsob připojení antény a je možné jej pouze vytušit z textu. Str. 66 : Obr. 4.5. Modrý graf naměřených hodnot splývá s pozadím obrázku a v některých úhlech a v závislosti na osvětlení není vůbec vidět. Str. 66, 65 : Záznamy signálu čtyřkanálovým osciloskopem jsou okomentovány pouze v textu a je třeba pracně hledat jejich význam. Okomentování záznamu v popisu k obrázku by čtení této části práce velmi usnadnilo. Výše uvedené nedostatky však nesnižují celkovou úroveň práce. Zadání práce bylo v plném rozsahu splněno a výsledky práce jsou dobrým základem pro vývoj obdobných zařízení. Pan Lukáš Kuřimský tak prokázal, že je schopen samostatně vyřešit zadání technického charakteru. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 119436