ONDRAČKA, V. Atomární struktura povrchu FeRh(001) [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Čechal, Jan

Bakalářská práce předložená Václavem Ondračkou měla a cíl zjistit, zda povrch slitiny FeRh vykazuje povrchovou rekonstrukci v prostředí velmi vysokého vakua. Stěžejní částí práce byla příprava čistého povrchu FeRh, což vzhledem k povrchové segregaci uhlíku není jednoduchý a přímočarý úkol. Připravený povrch byl analyzován několika komplementárními metodami, především nízkoenergiovou elektronovou difrakcí (LEED). Student pracoval na své práci samostatně s velkým zájmem, díky čemuž dosáhl cílů bakalářské práce. V práci je nedříve zmíněna kalibrace měřícího zařízení LEED a následně zjištěna povrchová rekonstrukce FeRh(1x6). Tyto výsledky jsou dobrým výchozím bodem pro další experimentální práci na tomto zajímavém materiálu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Bábor, Petr

Cílem bakalářské práce bylo připravit čistý povrch FeRh a provést jeho analýzu. Teoretická část práce se zabývá základy magnetismu matriálů a společně s rozborem základů krystalografie tvoří ucelený úvod do experimentální části, kde student přehledně prezentuje dosažené výsledky. Studentovi se podařilo připravit vzorek FeRh, jehož povrch se snažil čistit v podmínkách UHV. Během čištění se na povrchu objevila neznáma struktura, která byla identifikována jako grafen. Po dalším žíhání a odprašování se na povrchu objevily rekonstrukce (1x6) a (6x1). Student se pokusil kalibrovat přístroj LEED a spočítat mřížkový parametr rekonstrukce. Získaná hodnota kolem 3,2 A však není nikde srovnána s očekávanou hodnotou. Při interpretaci neznámého difrakčního obrazce byla hodnota zaokrouhlena na 3,0 A a z ní spočítán mřížkový parametr, který se shodoval s mřížkovým parametrem grafenu. Domnívám se, že vhodnější postup by byl se pokusit stanovit chybu měření a porovnání očekávaných a měřených hodnot provést následně. Tento výpočet mne o přítomnosti grafenu zcela nepřesvědčil. V práci je řada chyb souvisejících s dělením slov. Doporučuji příště raději nepoužívat automatické dělení slov v Latex. Nicméně, studentovi se podařilo splnit cíle práce, i když byl nucen použít jiné metody oproti původnímu předpokladu. Práce je přehledná a zdařilá. Hodnotím ji stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 109481