JAMBOR, J. Samostavitelné věžové stavební jeřáby do maximální nosnosti 3000 kg [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Škopán, Miroslav

Bakalářská práce se zabývá problematikou samostavitelných věžových jeřábů, které nacházejí stále širší uplatnění ve stavebnictví. Práce je v souladu se zadáním pojata jako přehledová studie. Autor se věnuje postupně historii samostavitelných věžových jeřábů a správně uvádí jejich základní konstrukční charakteristiky. Dále je provedená kritická rešerše řady montážních mechanismů jeřábů a postupů k jejich vztyčení. Následuje přehled hlavních světových výrobců i s uvedením vybraných typů jeřábů. Ty jsou poté mezi sebou porovnány s ohledem na hlavní technické parametry. Studentovi při zpracování této práce velmi pomohla návštěva mezinárodního veletrhu stavebních strojů veletrhu BAUMA 2022 v Německu. Hlavní poznatky z tohoto veletrhu prezentuje i ve své práci. V poslední části práce je v souladu se zadáním proveden zdůvodněný koncepční návrh stavícího mechanismu samostavitelného věžového jeřábu. Předložená práce má celkově velmi solidní úroveň a je plně v souladu se zadáním. Student v ní prokázal odpovídající znalosti studovaného oboru a tím i schopnost budoucí samostatné práce či pokračování v dalším stupni vysokoškolského studia. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pokorný, Přemysl

Předložená práce se zabývá rešeršní studií samostavitelných věžových jeřábů. Úvodní kapitoly popisují rozdělení a historii samostavitelných jeřábů. Navazuje popis procesu vztyčování jeřábů a hodnocení jednotlivých provedení vztyčovacích mechanismů. V závěru rešeršního přehledu jsou představeni hlavní výrobci a je provedeno srovnání jednotlivých modelů jeřábů. Dále jsou prezentovány poznatky z návštěvy mezinárodní veletrhu BAUMA 2022 v Mnichově. Následuje kapitola věnovaná vlastnímu koncepčnímu návrhu samostavitelného mechanismu. Zpracování práce je provedeno přehledně a velmi solidním způsobem. Jedinou výtku k práci bych měl vůči občasným překlepům. Celkově má práce výbornou úroveň a zcela splňuje požadavky zadání. Pan Jiří Jambor ve své práci prokázal zájem o problematiku zdvihacích zařízení. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Vlastní přínos a originalita A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 148488