REHÁK, J. Projektová dokumentace FVE kategorie B1 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Diplomová práce Bc. Jana Reháka se zabývá tvorbou projektové dokumentace fotovoltaické výrobny kategorie B1, přičemž zvoleným objektem pro projekt jsou budovy FEKT. Student systematicky přistoupil k rešerši požadavků na připojení a dispečerské řízení a s využitím SW simulačních nástrojů pro konfiguraci navrhl FV systém na objekty T8, T10 a T12. Při návrhu pracoval samostatně a svědomitě, pravidelně konzultoval dílčí výsledky práce, aktivně komunikoval se správou areálu, aby následně pod dozorem zajistil obhlídku střech a zakótoval skutečný stav střech. Projekt zohledňuje odstupové vzdálenosti od LPS ověřené výpočtem, předběžný statický návrh přitížení nosné konstrukce FV panelů, což jsou záležitosti, které se obvykle v projektech opomíjejí. Textová část práce je psána srozumitelně a čtivě, není rozdělena na teoretickou a praktickou část, ale informace se vhodně prolínají, což dává komplexní a ucelený pohled na problematiku. Hlavním autorovým výstupem práce je samotná projektová dokumentace, spolu s technickou zprávou, situačními výkresy a výpočtem návratnosti. Práci považuji za velmi zdařilou, autor prokázal inženýrský přístup k řešení komplexní problematiky. Práce splňuje všechny body zadání, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím 97b.
Student vypracoval diplomovou práci zaměřenou na návrh fotovoltaického systému kategorie B1 pro vybrané budovy FEKT VUT v Brně. V úvodní části práce jsou přehledně zpracovány požadavky kladené na proces připojení výroben kategorie B1. V další části je proveden podrobný popis objektů vybraných pro instalaci – T12, T10 a T8. Studen v rámci přípravy provedl i obhlídku jednotlivých objektů, což hodnotím velmi pozitivně, protože do výsledného návrhu bylo tak možné zakomponovat veškerou technologii, která se na střechách objektů nachází. Současně byl proveden i výpočet dostatečné vzdálenosti mezí FV instalací a soustavou LPS, což definovalo konečnou plochu využitelnou pro instalaci FV panelů. Výběru konečné konfigurace studen přistoupil srovnáním dvou různých variant orientace FV panelů (V/Z orientace a jižní orientace). Zvolení V/Z orientaci považuji za velmi dobré řešení i s ohledem na rozložení výroby z FV systému v průběhu dne. Za přínosné považuji i provedené energeticko-ekonomické hodnocení navrženého řešení, ze kterého vyplývá opodstatněnost využití FV sytému pro objekty FVEKT VUT v Brně. Výkresová dokumentace je zpracována na dobré úrovni. U přehledového schématu T10.np_401 jsou chybně označeny rozvaděče – RDC/RAC T8 místo T10. Na přehledových schématech je uveden jen odkaz na nastavení ochran do TZ – doporučuji uvádět tabulku s nastavením ochran přímo v přehledových výkresech – základní informace pro posuzujícího pracovníka ze strany ČEZ nebo EG.D. V TZ nejsou definovány typy kabelů pro vyvedení výkonu z AC strany střídačů a ani typy kabelů pro vyvedení výkonu z rozvaděčů RAC. V textové části práce je na straně 35 chybný odkaz na literaturu týkající se využitých střídačů. Celkově je práce napsána srozumitelně, jednotlivé části na sebe logicky navazují. Je zřejmé, že student se v problematice orientuje a vynaložil značné úsilí pro její vypracování. Práci hodnotím jako velmi dobrou a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 152578