SEDLÁČKOVÁ, E. Vlnkový wienerovský filtr EKG signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Smital, Lukáš

Diplomová práce se zabývá problematikou filtrace svalového rušení v elektrokardiogramech metodami využívající vlnkové transformace. Studentka navrhla a realizovala wienerovský vlnkový filtr a optimalizačním algoritmem hledala optimální nastavení jeho číselných parametrů. Filtr s optimalizovanými parametry byl testován na dvou kompletních databázích CSE i MIT-BIH, kde dosahoval podobných a velice dobrých výsledků. Při srovnávání dosažených výsledků s jinými autory v tabulce 6.5 se studentka dopouští neobjektivity, když srovnává výsledky dosažené na jiných signálech nebo na jiném počtu signálů. Studentka k práci přistupovala svědomitě a řádně využívala konzultací. Z formální stránky práce bych vytkl nepěknou úpravu některých blokových schémat a některé další drobnosti.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Odstrčilík, Jan

Předložená diplomová práce se zabývá návrhem metody filtrace širokopásmově zašuměných EKG signálů pomocí vlnkového wienerovského filtru. Autorka se v první části práce věnuje obecně principu měření EKG a teorii vlnkové transformace. Z textu je patrné, že si studentka danou problematiku dostatečně nastudovala a dokázala se zorientovat v řešeném tématu. Druhá část práce je věnována návrhu konkrétní metody filtrace pomocí vlnkového wienerova filtru. Jsou zde také rozebrány možnosti identifikace optimálních parametrů filtru pomocí optimalizačních technik. Studentka implementovala metodu optimalizace založenou na simplexové metodě a pomocí ní nalezla optimální hodnoty číselných parametrů filtru pro danou aplikaci. Optimální parametry potom použila při testování vytvořené metody filtrace na dvou dostupných veřejných databázích. Velmi oceňuji, že se provedlo srovnání i s jinými metodami v literatuře. Dle tohoto srovnání se zdá, že navržená metoda filtrace dosahuje excelentních výsledků. Studentka ve své práci zkoušela i různé metody prahování vlnkových koeficientů a ty mezi sebou porovnala. V zadání práce je uvedeno, že se má studentka věnovat i adaptivnímu prahování. To však v práci řešeno není. Vliv výběru metody prahování koeficientů je ale v práci rozsáhle diskutován a zhodnocen. K získání EKG signálů zašuměných širokopásmovým šumem studentka použila simulátor myopotenciálového rušení. Z práce ale však není jasné, zda tento simulátor studentka vytvořila nebo zda jej odněkud převzala. Citace na literaturu uvedena není. Pro vytvoření rušivého signálu je v práci použit tvarovací filtr. Jeho charakteristiky však také nejsou uvedeny. Popis umělého zašumění EKG signálu by měl být tedy v práci více rozveden. Po formální stránce je práce na výborné úrovni. Text obsahuje jen minimálně překlepů. Práce je napsána dostatečně odborně a srozumitelně. Mám však výtku k logické návaznosti kapitol. V kap. 5 studentka popisuje již praktické výstupy práce a v kap. 6 se vrací k teorii a poměrně rozsáhle popisuje principy optimalizačních přístupů. Toto řazení kapitol ve výsledku trochu mate čtenáře. Drobnou výtku mám také k citování literatury. Spousta rovnic je v práci zjevně převzatých z literatury, ale není uvedena žádná citace příslušného zdroje. Při čtení jsem narazil na chybu v Obr. 3.9. Studentka zřejmě omylem uvedla schéma pro paketovou DTWT identické se schématem redundantní DTWT na Obr. 3.7. V práci dále postrádám popis vytvořených programových funkcí a návod k obsluze těchto funkcí. Studentka sice vytvořené funkce zmiňuje, ale už neuvádí popis jak tyto funkce použít, nedefinuje vstupní a výstupní proměnné, apod. Na závěr konstatuji, že i přes zmíněné nedostatky bylo zadání práce splněno. Studentka prokázala schopnost nastudovat si řešenou problematiku a vytvořila kvalitní diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení B/88 b.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 73069