PAŘÍZEK, D. Deformačně-napěťová analýza vybrané příruby [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Novák, Kamil

Pan Pařízek v rámci své bakalářské práce řeší deformačně-napěťovou analýzu vybrané příruby. Autor postupně vytvořil několik výpočtových modelů na velmi vysoké úrovni. Samostatně analyzuje vliv poloměru mezi navařeným krkem a samotnou přírubou, vliv rozšíření krku, vliv předpětí šroubů, aj. V programu Ansys zvládl zcela samostatně vytvořit model s kontaktními prvky. Výsledky z analytického i numerického řešení jsou vždy zevrubně porovnány. Autor samostatně pročetl velké množství cizojazyčné literatury i různých norem. Byl použit sázecí program Latex a grafická podoba práce je výborná. K práci nemám sebemenší výtku a hodnotím ji stupněm A a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Poduška, Jan

Autor se v práci zabývá deformačně napěťovou analýzou přivařovací příruby s krkem. Práce začíná rešeršní částí, na kterou je navázána část výpočtová. Teoretická část je zpracována výborně. Autor velmi přehledně uvádí do problematiky, rozebírá zadání a formuluje metodiku řešení zadané úlohy. Je evidentní, že autor rozumí problematice deformačně napěťové analýzy pomocí výpočtových modelů základních těles. Potvrzuje to i v navazující výpočtové části, kde postupuje od nejjednodušších analytických výpočtových modelů k složitějším a jejich výsledky srovnává s výsledky obdrženými numerickým výpočtem. Porovnání je provedeno pečlivě s kvantifikací chyby a podrobně okomentováno. Na závěr autor pracuje i s komplexním trojrozměrným modelem příruby, včetně kontaktu s šrouby – tento model je zpracován na velmi vysoké úrovni a svědčí o perfektním zvládnutí výpočtového softwaru. Ke konci práce trochu ztrácí na přehlednosti vzhledem k velkému množství řešených variant modelů. Matoucí je i řešení vlivu předpětí šroubů, kde je z ničeho nic použito modelu silně zakřiveného prutu pro výpočet napětí v okraji příruby, ačkoli na začátku práce autor tvrdí, že veškeré modely, které budou použity k řešení jsou skořepina, deska a stěna. Práci nelze vytknout téměř žádné formální nedostatky, překlepů a pravopisných chyb je málo, úroveň grafického zpracování je vysoká. Práci doporučuji k obhajobě. Rád bych, aby se autor vyjádřil k následujícím otázkám: 1. Jaký je důvod použití modelu silně zakřiveného prutu při řešení vlivu předpětí šroubů? 2. Ve všech modelech chybí zatížení axiální silou, i když zaslepená příruba v natlakované soustavě bude zatížena i axiální silou. Proč bylo toto zatížení zanedbáno?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 100754