SMRČKA, J. Řízení pohybu modelu průmyslového robota [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Zezulka, František

Student pracoval na svém zadání velmi usilovně. Konzultace využíval v potřebné míře. Byl velmi kooperativní a o zadání a úspěšné dokončení realizace měl velký zájem. Navrhl vlastní řešení jak po HW, tak po SW stránce. Nahradil tak drahý HW pro ovládání modelu průmyslového robota cenově velmi přijatelným řešením řídicí jednotky. Dílo předvedl ve funkci a předal do užívání laboratoře. Zadání splnil v plném rozsahu. Řídicí jednotka pouze nemůže z principu odesílat informaci o poloze os vzhledem k tomu, že tuto informaci nelze z použitých modelářských uzavřených pohonech. Navržený a realizovaný systém HMI umožňuje nahrávat program do ŘJ, zobrazovat polohu robota z informace o žádaných hodnotách a předávat i jednotlivé příkazy. Formální stránka práce je velmi dobrá.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Bradáč, Zdeněk

Student realizoval diplomovou práci na téma řízení pohybu modulu průmyslového robota. V rámci práce student navrhnul a realizoval elektronickou řídicí jednotku pro ovládání pohonů modelu průmyslového robotu, kterou vybavil komunikačními rozhraními a ovládací jednotkou s displejem. Pro zajištění funkčnosti student navrhnul a realizoval programové vybavení řídicí jednotky, dále ovládací SW pro PC a vizualizaci robotu pomocí OpenGL. Co se týká obvodového řešení řídicího systému robotu, tak je z práce velmi obtížné posoudit jeho technickou úroveň, jelikož řídicí elektronika není v práci nijak popsána ani diskutována. Součástí diplomové práce je jen zkratkovitý popis ovládacího panelu. Obdobně je zde přistoupeno k popisu a diskuzi programového vybavení. Veškeré programové vybavení není v práci diskutováno s výjimkou popisu některých funkcí pomocí vývojových diagramů. Diplomová práce z formálního hlediska obsahuje veškeré náležitosti a obsahové části, bohužel s výrazně omezeným informačním charakterem, který se zaměřuje většinou jen na volné uvedení do problému bez hlubší interpretace a informační hodnoty. Z gramatického hlediska je práce na průměrné úrovni, obsahuje řadu formálních chyb a prohřešků z oblasti jazykové kultury. Mnohdy je popis dosti zmatený. Práce obsahuje na mnoha místech vzorce, které nejsou nikde komunikovány, popsány a vypadávají z kontextu. Stejně tak prakticky všude chybí popisy proměnných a jejich vysvětlení ve vzorcích. Co se týká citování literárních odkazů, v práci se nachází, avšak nikoliv v hojném počtu. Některé uvedené literární prameny nejsou v práci citovány vůbec a jejich uvádění je tedy zavádějící. Přes uvedené výtky práci hodnotím jako schopnou obhajoby a proto ji k obhajobě i doporučuji.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Formální zpracování práce D 6/10
Navrhovaná známka
D
Body
69

Otázky

eVSKP id 40140