MALYSA, M. Funkční bezpečnost v procesním průmyslu z pohledu systémového integrátora [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Zadání práce vycházelo z potřeb formy ABB. Cílem práce bylo na konkrétní aplikaci zdokumentovat implementaci požadavků na funkční bezpečnost z pohledu integrátora. Z pohledu časové náročnosti a komplexnosti patřila tato bakalářská práce k těm náročnějším. Student na řešení práce pracoval velmi samostatně, úspěšně se vypořádal se s nutností nastudovat odbornou literaturu v AJ a nad rámec standardního řešení se rozhodl práci vypracovat v anglickém jazyce. Průběh řešení a pokrok v postupu pravidelně konzultoval a průběžně řešil i to jak se během řešení bakalářské práce vypořádat s měnícími se požadavky ze strany zákazníka/zadavatele. Ověření funkčnosti navrženého řešení na finálním hardwaru nebylo možné, protože HW nebyl na straně zadavatele k dispozici, takže student aktivně přistoupil k ověření pomocí simulovaného HW, čímž splnil maximum možného. To, že byla realizační část zpožděná z důvodu měnících se požadavků, student nemohl nijak ovlivnit. Zpoždění projektu mělo pochopitelně negativní dopad na schopnost splnit všechny body zadání tak, jak to bylo zadání původně zamýšleno. Vzhledem k tomu, že zadání bakalářské požadovalo i diskutovat problematiku vystavení konečného prohlášení o shodě je škoda, že autor alespoň stručně teoreticky nepopsal proces vzniku prohlášení o shodě a nediskutoval konkrétní podklady na základě kterých je takové prohlášení o shodě vystaveno nebo vygenerováno. Jako vedoucí vysoce hodnotím proaktivní přístup k řešení zadaného úkolu a jazykovou kvalitu odevzdaného díla, které obsahuje jen naprosté minimum překlepů a je celkově na vynikající úrovni.
Student měl za úkol vypracovat bakalářskou práci na téma Funkční bezpečnost v procesním průmyslu z pohledu systémového integrátora. Bakalářská práce je rozdělena na dvě hlavních částí. V první části (kap. 1 a 2, rozsah 10 stran) je provedena literární rešerše nad bezpečnostními normami IEC 61508 a IEC 61511. Student popisuje základní pojmy a pravidla podle uvedených norem. Správně uvádí, že norma IEC61511 je vhodná pro bezpečnost procesních aplikací. Mohl zmínit i další aplikačně zúženě zaměřené standardy jako např. IEC 62061 pro strojní bezpečnost nebo ISO 26262 pro bezpečnost automobilů. Druhá část práce (kapitola 3 a 4, rozsah 23 stran) lze považovat za dílo autora. Bohužel není jasné, zda funkce v jazyku FBD realizoval sám, nebo jsou převzaty (kap. 3.3). Dále popsáno jejich použití na C&E matici zákazníka tab. 3.1 a tab. 3.2 a student představuje části kódu pro jednoduché diskrétní vstupy, ochranu čerpadel a diskrétní výstupy. Jako výslednou aplikaci prezentuje obrázek 3.21, kde systém reaguje na stisk Emergency Stop signálu. Obrázek 3.20 představuje realizovanou vizualizace C&E matice. V kapitole 4 popisuje, jak by se mělo postupovat při testování, verifikaci a validaci bezpečnostní aplikace. Správě uvádí použití V-modelu. Popisuje scénář testu diskrétního vstupu. Není ale jasné, jakých výsledků bylo dosaženo a zda uvedené předpoklady byly realizovány. Návrh prohlášení o shodě pro danou aplikaci jsem v textu nenašel. Rozsah práce je 36 stran (počítáno od úvodu po závěr), což odpovídá požadavkům kladeným na bakalářskou práci na minimální úrovni. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Všechny údaje v práci jsou správně odcitovány podle uvedených literárních zdrojů. Domnívám se, že byly přes uvedené výhrady splněny požadavky na bakalářskou práci, a doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 159902