MACKOVÝCH, M. Regresní analýza EKG pro odhad polohy srdce vůči měřicím elektrodám [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Ve své práci se student zabýval odhadem polohy srdce vůči měřícím elektrodám pomocí regresních modelů. Práce obsahuje stručnou, přesto dostačující rešerši z oblasti elektrokardiografie a metod regresní analýzy. Praktická část je věnována trénování a testování několika typů regresních modelů za použití morfologických parametrů vypočtených z EKG snímaných pro různé polohy srdce vůči elektrodám. Přičemž pro realizaci některých metod bylo zapotřebí seznámit se s „data mining“ prostředím WEKA a jeho propojením s prostředím MATLAB. Pro posouzení kvality odhadu polohy bylo využito dvou postupu křížové validace. Výsledky byly následně porovnány mezi sebou a diskutovány. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. V průběhu řešení zadání student prokázal schopnost pracovat samostatně a svědomitě a efektivně využívat konzultace. Všechny požadavky zadání byly splněny. Práci hodnotím stupněm A/92b.
Student vypracoval diplomovou práci na téma „Regresní analýza EKG pro odhad polohy srdce vůči měřícím elektrodám“. Cílem práce je ukázat, že vliv polohy měřicích elektrod je nezanedbatelný. V teoretické části se student zabývá přehledně a stručně popisem vzniku a šíření elektrické aktivity srdcem, měřením EKG a popisem elektrokardiografické křivky. Dále popisuje měřicí systém používaný na lékařské fakultě pro snímání EKG a postup měření na izolovaných srdcích během změny polohy snímacích elektrod. Snímací elektrody jsou otáčeny okolo srdce po 10° a je snímáno EKG pro polohu 0° až 360°. V kapitole 4 student popisuje parametry vypočtené z průměrných EKG cyklů pro analýzu pomocí regresních metod a pomocí neuronových sítěmi. Používané parametry jsou dány délkou časových intervalů, maximálními výchylkami signálu v daných intervalech a plochou pod křivkou v daných intervalech. V páté kapitole je předložen teoretický úvod k šesti metodám regresní analýzy a dvěma neuronovým sítím, pomocí nichž bude určeno, zda poloha snímacích elektrod a parametry vypočtené z EKG průběhů jsou na sobě závislé či nezávislé. Student pro svou práci použil program WEKA, který slouží pro regresní analýzu a MATLAB pro implementaci neuronových sítí. Dále pomocí programu MATLAB zpracoval výsledky a předložil grafické ukázky kvality použitých regresních modelů. Dosažené výsledky byly podrobně diskutované a vyplývá z nich, že správná poloha snímacích elektrod je nezanedbatelným požadavkem při měření EKG. Předložená práce splňuje všechny body zadání. Práce je psána velmi přehledně a srozumitelně. Dokládá, že student dokáže předloženou problematiku prostudovat a metody implementovat. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Předloženou práci hodnotím klasifikačním stupněm výborně.
eVSKP id 73056