PACLÍK, E. Stanovení parametrů eloxování pro povrchové vlastnosti hliníkových slitin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Košťál, David

Student ve své práci studoval problematiku anodické pasivace hliníku. Jedná se komplexní problém, kdy jakost výsledné vrstvy záleží na mnoha parametrech, které lze upravovat a generuje se tak velké množství kombinací. Student přímočaře zvolil několik parametrů tak, aby prozkoumal možnosti naší konkrétní aparatury pro pasivaci. Výsledkem je sada dat a doporučení, jak provést pasivaci s nejlepším výsledkem v rámci naší pasivační lázně. Tento přístup sice vedl efektivně k získání požadovaného výsledku, nicméně práce tím mírně utrpěla v rámci potenciálního vědeckého přesahu, protože díky omezení parametrů na jednu fixní hodnotu (materiál) či jen dvě hodnoty (textura povrchu) je jakékoliv zobecnění náročné až nemožné. Lze tedy pouze konstatovat, jaké je doporučení pro tvorbu vrstvy na této konkrétní aparatuře a materiálu. Nicméně to bylo v počátku práce požadováno, takže to stále hodnotím pozitivně. Kladně hodnotím taktéž aktivní přístup studenta během fyzického textování. Samostatně provedl pasivaci vzorků, jejich testování i vyhodnocení. Práce bude v budoucnu přínosná pro použití zařízení, jelikož obsluha může čerpat informace o tvorbě vrstvy či praktické zkušenosti z použití právě z této práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Vaverka, Ondřej

Bakalářská práce se zabývá vlivem parametrů anodické oxidace (napětí, proudová hustota, čas) a výchozího stavu vzorkového materiálu (struktura povrchu) na tribologické vlastnosti výsledné oxidové vrstvy, konkrétně koeficient tření. Pro tento účel bylo použito testování v konfiguraci pin-on-flat. Rešeršní část je vyčerpávající svým zdánlivým obsahem, kdy se věnuje hliníkovým slitinám, jejich povrchovým úpravám, anodické oxidaci (princip a použití) a na závěr přehledu tribologických testů pro stanovení koeficientu tření v laboratorních podmínkách. Některé části jsou ale díky tomu velice povrchní, například hliníkové slitiny a jejich povrchové úpravy. Také přehled všech možných metod měření koeficientu tření je nadbytečný. Na druhou stranu mi v této části chybí jakýkoliv pokus najít parametry eloxování v literatuře, a chování eloxované vrstvy z hlediska tribologie. Zdroje jsou z velké části knihy staršího data vydání (40 i 60 let staré) což naznačuje, že této problematice se výzkumníci věnují již řadu let a hledané zákonitosti už mohou někde existovat. Analýza problému je dosti krátká a poté jsou navrženy parametry testu dle doporučené proudové hustoty a požadované tloušťky vrstvy. Chybí definování cíle práce, který tak je pouze v zadání. Experiment probíhal na školním zařízení, což neberu jako nedostatek. Problematické už ale je, že experiment byl proveden bez jakéhokoliv měření skutečných parametrů – skutečný proud a napětí při procesu, teplota lázně nebo výsledná tloušťka oxidové vrstvy. Vzhledem k povaze uchycení vzorku se nedá předpokládat dokonale vodivé spojení, naopak se dají čekat velké ztráty. I vzhledem k výsledkům testů se dá předpokládat, že při nižším napětí byla tloušťka eloxované vrstvy velice malá, když k jejímu porušení došlo v řádu desetin sekundy. Na závěr jsou pomocí profilometru sledována místa, kde byl kontakt pinu a zkoumaného vzorku a samotný testovací pin a kulička. Bohužel zde chybí jakákoliv, alespoň orientační, charakteristika upraveného povrchu z hlediska struktury povrchu, tvrdosti, nebo již zmíněné tloušťky oxidické vrstvy. V diskuzi jsou vyhodnocovány vlivy jednotlivých parametrů, ale chybí jednoznačný závěr, které parametry jsou tedy ty optimální, když jejich nalezení byl cíl práce. Také chybí návod pro ideální postup při práci s eloxovací aparaturou, což je v zadání jako jeden s dílčích cílů. Z formálního hlediska má text, hlavně v rešerši, velice špatnou kvalitu. Odstavce nedávají smysl, ve větách chybí slovesa a je velice složité textu porozumět. Zdroje jsou číslovány nahodile a nejsou seřazeny ani podle abecedy ani podle výskytu v textu. Seznam zkratek je neúplný a neseřazený. Chci ale ocenit, že si student musel prakticky celý obsah nastudovat sám, protože ani elektrochemická úprava hliníku, ani tribologická měření nejsou součástí kurzů v bakalářském studiu. I přes uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě s navrhovaným hodnocením C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 149189