BALÁŽOVÁ, Z. Pivovar ve městě, město v pivovaru - architektonicko urbanistická studie přestavby znojemského pivovaru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Kopáčik, Gabriel

Bc. Balážová ve své závěrečné magisterské práci navázala na svůj předdiplomní projekt - variantní urbanistickou studii, v níž prověřovala potenciál rozvoje atraktivního a rozporuplného místa, které je předpolím národní kulturní památky - románské rotundy, ale zároveň také nevyužívaným areálem „browfild“. Složitou situaci navíc komplikuje jednostranné a během prací se zpřísňující stanovisko památkářů i chybějící rozvojový ekonomický impuls maloměstské znojemské atmosféry. V diplomní práci se podařilo všemi výchozími předpoklady uspokojivě vypořádat. Logická centrální ulička začíná zajímavým „náměstím“ s patou někdejšího komína jako uměleckým artefaktem, zelné náměstí u rotundy respektuje památkářské požadavky po uvolnění prostoru, ale na úkor městotvornosti a intimity místa. Smysluplné je severní sportovně rekreační nádvoří i jižní cesta. Diskuzi určitě vyvolá nové historizující dvojvěží, já je vnímám jako akceptovatelný svébytný výraz autorčina estetického cítění, které stále ale ještě hledá optimální formální výraz. Panoramatické pohledy na návrší ale dle mého soudu jednoznačně ukazují, že autorčiným řešením by došlo k jeho zhodnocení jako městské dominanty. Bližší vysvětlení z pohledu historického kontextu místa si asi v rámci obhajoby bude žádat zelená střecha na novém penzionu. Funkce nových i rekonstruovaných domů vhodně čerpá z podnětů získaný během rozborů a průběžných konzultací s potenciálními dotčenými subjekty i realitními kancelářemi. Námět na situování waldorfské školy do předmětného území je inspirativní iniciativou studentky, prostorově dispoziční i architektonické řešení odpovídá ideovým požadavkům školy. Studie má potenciál být vhodným podkladem městu při realizaci rozvojového programu rekonverze znojemského pivovaru. Autorka prokázala schopnost uplatnění v architektonické praxi, z počátku samozřejmě pod bedlivým odborným dohledem.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B 80 Diplomantka pracovala systematicky a průběžně během celého studia. Prokázala schopnost analyzovat problém, zejména jeho společensko sociální potenciál. Další tvůrčí cesta byla pak úporným a ne vždy přímočarým hledáním optimálního urbanisticko architektonického řešení a uměleckého tvaru.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Ludvíková, Iveta

Práce byla zpracována pečlivě a vypovídá o záměru autorky. Škoda jen, že se autorka plně soustředila především na řešení přední části areálu (Waldorfskou školu) a u zbytku budov se spokojila pouze se slovním popisem.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B - autorka správně respektuje památkovou hodnotu některých objektů areálu pivovaru ( objekty prohlášené za kulturní památku rekonstruuje, ostatní neprohlášené objekty asanuje a s prostorem dále pracuje) - pozitivně hodnotím snahu o provzdušnění jižní fronty Hradní ulice, a to vybouráním objektů bývalé kotelny, které umožní vyniknout solitéru původní paty továrního komína, jenž bude zasazen do parkové úpravy. Tento veřejný prostor přechází v prostor poloveřejný (zázemí rodinného pivovaru), avšak bez jasného vymezení hranic. - novostavba penziónu s výstavními prostory je situována v místě bývalých ležáckých sklepů. Zde oceňuji posunutí původní stavební čáry na západní straně směrem od rotundy sv. Kateřiny. U tohoto objektu se ale neztotožňuji s názorem autorky řešit sedlovou střechu jako „zelenou“ (zatravněnou). Toto řešení je v dané lokalitě dost odvážné. - diskutabilní se jeví zakomponování dvou věží o různých výškových úrovních do severní fronty Hradní ulice. - je nutné ocenit vytvoření nového poloveřejného prostoru, a to v severní část areálu, kde vznikne plocha určená pro sport a rekreaci studentů Waldorfské školy
Architektonické řešení B - ve svém návrhu se autorka soustřeďuje pouze na řešení souboru budov Waldorfské školy v přední části areálu, ostatní objekty jsou bohužel řešeny jen v náznaku - architektonické ztvárnění dvojice věží je poněkud nešťastné. Tyto novostavby, inspirované východní lidovou architekturou, se stávající městskou zástavbou nekorespondují a působí zde zcela cize a nelogicky. - vytknout lze ještě velké množství pultových vikýřů na objektu bývalého výčepu.
Provozní řešení B - autorka dispozičně řeší pouze objekty Waldorfské školy. Ty jsou však řešeny srozumitelně a logicky s notnou dávkou kreativity - zajímavá je též úprava venkovních ploch uzavřeného severního dvora.
Technicko konstrukční řešení A - konstrukční řešení je logické a schopné realizace - technický detail nebyl předložen
Formální úroveň A - grafické zpracování je na velmi dobré úrovni - vizualizace areálu je přesvědčivá
Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 51080