BUREŠ, D. Automatické kotle na pelety [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Baláš, Marek

Hlavním cílem předložené bakalářské práce bylo proniknout do tématu automatických kotlů spalujících dřevní pelety. Student nejprve popsal vlastnosti a výrobu pelet, v druhé části se pak věnoval technologiím automatických kotlů. V závěru práce jsou pak popsány a vyhodnoceny experimenty, které posuzují dopad změny průměru pelet na emise. Práce přehledná, jednotlivé kapitoly na sebe vhodně navazují. Student pracoval na práci samostatně a využíval konzultací, závěry z těchto konzultací byl schopen zapracovat do dalšího postupu. Práce má potřebné náležitosti, slušnou grafickou úroveň. Výskyt pravopisných chyb a překlepů je přiměřený délce práce. Práce splnila zadání i formální požadavky kladené na závěrečnou bakalářskou práci a doporučuji ji k obhajobě. Práci hodnotím známkou B – velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Brázdil, Marian

Tématem předkládané práce jsou automatické kotle na pelety. S hlavním tématem práce je spjatý i popis biomasových pelet, jeden z dílčích cílů práce. V předkládané práci popis biomasových pelet provedený je, je ale poměrně strohý. Bylo by vhodné uvést např. informace k alternativním typům pelet, energetické náročnosti výroby pelet, jejich podíl na konečné spotřebě paliv v domácnostech ČR apod. V druhé části rešerše, popisu automatických kotlů v kap. 2.4 se objevila mylná interpretace. Uhelné kotle nemají pouze 60% účinnost, jak uvádí autor. Je škoda, že se v práci vedle informací o maximální špičkové účinnosti kotlů na pelety a jejich emisních třídách neobjevily informace o reálné účinnosti automatických kotlů, tzn. užitečné, sezónní účinnosti nebo i energetické třídě, indexu energetické účinnosti, jeho výpočtu, spotřebě pomocné elektrické energie, emisím částic, požadavkům na ekodesign, související legislativě (např. nařízení EK 2015/1189), nebo i strategii Evropa 2020 a s tím souvisejícími dotacemi, apod. Domnívám se, že tyto informace práci chybí a že rešerše by měla být výrazně detailnější. V praktické části práce autor provádí měření emisí při spalování zvolených pelet v kotli v laboratoři Energetického ústavu. Jsou provedeny výpočty a prezentována změřená data. Případné připomínky k této části práce jsou uvedeny v otázkách k obhajobě. Po formální stránce práci hodnotím jako přehlednou a povedenou. Místy se objevují drobné překlepy nebo nedostatky. Jejich množství výrazněji práci neovlivňuje. Cíle práce byly splněny, práce splňuje požadavky na ni kladené a doporučuji ji proto k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 109429