PAVLÍK, A. Napájecí zdroj pro družicové aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student zpracoval bakalářskou práci zabývající se návrhem a realizací prototypu spínaného zdroje pro použití v satelitech typu Cubesat. Práce je logicky členěna a po odborné stránce velmi dobře zvládnuta. Výhrady mám ke stylistyckým chybám v samotném textu (např. použitý formát textu rovnic) a kvalitě obrázků, která není dostatečná. Tomu by se dalo předejít, kdyby student konzultoval i podobu vlastního textu. Student během řešení práce pracoval samotstaně a konzultací využíval pouze v odůvodněných případech. Bohužel do odevzdání bakalářské práce nepředvedl funkčnost svého řešení a ani není prezentováno v textu. I přes tyto nedostatky práci doporučuji k obhajobě.
Zadání práce nebylo technicky náročné, ale vzhledem k zamýšlenému použití vyžadovalo velmi dobrou orientaci ve vlastnostech elektronických součástek a jejich změnách při náročných provozních podmínkách a radiaci. Teoretický úvod práce na stranách 7 až 22 uvádí přehled základních poznatků z problematiky spínaných zdrojů a požadavků pro návrh elektronických zařízení pro vesmírné aplikace. Tato část je zpracována přehledně, jen s občasným výskytem chyb (např. obrázek 1.8. a obrázek 1.10 jsou navzájem přehozené). Rozdělení do jednotlivých kapitol je optimální. Pro návrh obou spínaných zdrojů jsou použity standardní zapojení. Všechna zapojení jsou podrobně vysvětlena a je zdůvodněno jejich použití. Velmi pečlivě je zpracován i návrh transformátoru. Rovnice pro návrh jsou však přebírány z literatury bez dalšího vysvětlení a uvedení případných souvislostí. Grafické provedení odpovídá standardu bakalářských prací. Práce však značně vybočuje po stránce jazykové. Je zde velké množství gramatických chyb, překlepů a chybějících písmen. Velmi časté jsou neobratné formulace a hovorové vyjadřování, které místy působí až komicky. Protože zadání přesně nespecifikuje požadavky na výstupy práce, není pravděpodobně na závadu, že nebylo dokončeno experimentální ověření funkčnosti obou zdrojů. Metodika návrhu a dosud dosažené výsledky jsou nepochybně dobrým východiskem pro další pokračování práce a zadání je tedy možné považovat za splněné. Bakalářskou práci pana Arnošta Pavlíka proto doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 102987