HUDEC, M. Aktivní šumová radiometrie a její aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Drexler, Petr

Diplomant dle zadání zpracoval teoretickou část pojednávající o základních vlastnostech šumových elektromagnetických polí. Z ní vyvodil a diskutoval jejich možnosti využití v technické praxi. V další části provedl návrh řešení, fyzickou realizaci a oživení zařízení pro ověření aktivní šumové radiometrie. S realizovaným zařízením provedl vybrané základní experimenty, jejich výsledky zhodnotil a diskutoval další možný vývoj. Po zhodnocení odborného obsahu konstatuji, že dílo je velmi dobře zpracováno. Teoretická část je uvedena s potřebným rozsahem pro celkové řešení. Jednotlivé části navrhovaného radiometrického systému jsou dostatečně popsány a diskutovány. Stejně tak i provedené experimenty. Přesto bych vytknul jisté nedostatky. Například, není uvedena dostatečná diskuse úrovní signálů mezi jednotlivými bloky radiometru. Konkrétně mezi vstupním konvertorem a detektorem, a dále mezi detektorem a synchronním demodulátorem. Její výsledky by mohly zřejmě vést k doplnění zesilovačů mezi bloky. Není tak podle mne dosaženo možné plné citlivosti systému. Dále, v diskusi impedančního přizpůsobení výstupu konvertoru ke vstupu detektoru uvádí diplomant možnost zanedbání imaginární složky vstupní impedance. Ta je již ale poměrně velká. Její eliminace by pak zlepšila i výkonové přizpůsobení a další zvýšení citlivosti. Nicméně, jak sám diplomant uvádí, jedná se o experimentální zařízení pro ověření konceptů a některé aspekty tak nebyly řešeny pro dodržení časového rámce řešení. Z formální hlediska se vyskytuje několik nedostatků. A to nejednotný formát citací, někde i nesprávný. V některých místech přetečené délky řádků a rozměry tabulek a obrázků mimo okraj formátování. Nevhodné umístění obrázků v dokumentu s ohledem na jejich popis v textu. Přes uvedené nedostatky hodnotím dílo jako velmi dobře zpracované. Přestože diplomant z důvodu kombinované formy studia zvolil fyzickou realizaci zařízení a experimenty zejména pomocí vlastního vybavení, je provedená realizace a experimenty na velmi dobré úrovni. Diplomant v rámci práce splnil všechny body zadání. Pracoval samostatně a prokázal i vlastní iniciativu v dílčích krocích řešení a schopnost kriticky analyzovat výsledky experimentů. Práci tak doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Motúz, Rastislav

Diplomant se ve své závěrečné práci věnoval nejprve teoretické charakterizaci fyzikálních dějů, které implikují různé druhy šumového signálu včetně vlastností šumových polí v návaznosti na jejich využitelnost v radiometrii. V této části dále diskutoval možnosti a principy radiometrie i z praktického hlediska. V praktické části závěrečné práce provedl diplomant návrh zařízení pro aktivní šumovou radiometrii, které posléze fyzicky realizoval a experimentálně ověřil. Z hlediska odborného obsahu závěrečné práce soudím, že teoretická část práce je uvedena v dostatečném rozsahu a vytváří tak dobrý základ pro charakterizaci problematiky a pro praktickou část práce. Návrh experimentálního zařízení pro aktivní šumovou radiometrii je popsán a diskutován též dostatečně. Výsledky experimentálního ověření uvedl diplomant, včetně diskuze, rovněž v dostatečném rozsahu a kvalitě. Na základě uvedeného konstatuji úplné splnění cílů diplomové práce a z tohoto hlediska je diplomová práce na velmi dobré úrovni. Navzdory výše uvedenému se po odborné stránce vyskytují nedostatky, např. neuvedení výsledků měření parametru “excess noise ratio” (ENR) testovaných součástek, které byly vytipovány jako možné vhodné zdroje šumového signálu. Nejsou zmíněny ani typy vybraných součástek a konkrétní hodnoty ENR. Dále bylo by vhodné uvést i přes jeho jednoduchost a uvedený popis i schematické zobrazení šumového zářiče využívajícího diody, dipólu a čtvrtvlnného vedení. Z formálního hlediska hodnotím závěrečnou práci jako průměrnou kvůli většímu množství chyb, plynoucích převažně z ne zcela zvládnuté šablony typografického nástroje LaTEX a příslušných příkazů. Projevuje se to na vícero místech přesahem řádků i tabulek až k okraji stran. Dále bych vytknul chybějící křížové odkazy v textu na některé obrázky, popis obr. 5.1 nad obrázkem a ne pod, nebo nefunkční křížové odkazy např. na straně 16 a 27. Obrázek 9.1 obsahuje anglické popisky. Styl uvedení citací není jednotný. Na základě výše uvedeného souhrnně konstatuji, že diplomovou práci Aktivní šumová radiometrie a její aplikace považuji za zdařilou a proto ji doporučuji k obhajobě s hodnocením 80 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
80

eVSKP id 162089