LACINA, V. Analýza obráběcích strategií při 5osém obrábění tenkostěnných dílů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2025.

Posudky

Posudek vedoucího

Slaný, Martin

Bakalářská práce se zabývá optimalizací dokončovacího 5osého frézování tenkostěnných dílů, konkrétně u zvoleného dílu lopatek turbínového kola. Student se zaměřil na návrh a experimentální ověření sedmi strategií s cílem zvýšit tvarovou a rozměrovou přesnost při zachování produktivity. Pracoval prakticky výlučně samostatně a práci i postup činností konzultoval až v závěrečných týdnech před odevzdáním. I přes časovou tíseň však dokázal práci zpracovat tak, že poskytuje dobrý základ pro rozšíření tohoto tématu. Téma práce nabízelo značný potenciál pro autorovo odborné vyjádření a podrobný popis použitých metod a jednotlivých přístupů – včetně optimalizačních metod, vstupních podmínek a dalších parametrů, které vstupují do procesu obrábění a optimalizace řezných podmínek. Výsledná práce však představuje výrazně redukovanou verzi tohoto potenciálu, což je zjevně důsledkem malého množství času, který student zpracování věnoval. Obsahová, textová, stylistická ani grafická stránka práce nebyla po dobu řešení konzultována. To vedlo například k velmi stručným popisům jednotlivých optimalizačních metod, chybějícím popisům zvolených obráběcích strategií, absenci měřítek a popisných legend u obrázků a dalším nedostatkům. Rozvinutí některých bodů práce a doplnění dalších informací by výrazně přispěly k lepšímu pochopení výsledků a jejich reprodukovatelnosti. Je však třeba ocenit, že student práci vypracoval ve velmi krátkém čase na úrovni, která minimálně ukazuje jeho značný potenciál pro řešení složitého, multioborového tématu. Pokud by byl více motivován k průběžnému a pravidelnému řešení v kratších intervalech, lze předpokládat výrazně lepší výsledky. Samostatnost řešení v tomto ohledu nepřispěla ke zvýšení úrovně práce. Celkově lze práci hodnotit jako přínosnou, zejména v oblasti optimalizace řezných podmínek. Přes výše uvedené výhrady k popisnosti a rozsahu textové části je patrná snaha o komplexní přístup a reálné porovnání různých strategií z hlediska přesnosti. Práce i přes uvedené nedostatky splňuje podmínky kladené na VŠKP a doporučuji ji k obhajobě s doporučeným hodnocením D – uspokojivě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Kolomý, Štěpán

Bakalářská práce předložená studentem Vojtěchem Lacinou se zabývá optimalizací dokončovacího 5osého frézování tenkostěnných dílů, konkrétně u zvoleného dílu lopatek turbínového kola. Téma obrábění tenkostěnných dílů je v současnosti vysoce aktuální a klíčová, zejména v oblastech jako je letecký a energetický průmysl, kde se klade důraz na snižování hmotnosti. Tenkostěnné díly jsou náchylné k deformacím a tvorbě vibrací během dokončovacího obrábění, což negativně ovlivňuje výslednou kvalitu. Použití pokročilých CAM systémů a 5osého obrábění pro optimalizaci těchto procesů je tedy velmi relevantní a přináší významný praktický přínos pro zvýšení kvality a efektivity výroby složitých součástí, což hodnotím velmi pozitivně. Bakalářská práce je strukturovaná jako teoretická část, kde autor popisuje obdobné experimenty, na které navazuje v praktické části. Práce má velký potenciál, avšak ten není zcela využit ze strany autora, který pravděpodobně z hlediska svých časových možností pouze stručně popsal jednotlivé optimalizační metody. Dále v práci postrádám hlubší popis, jakým způsobem či nastavením byly dané simulace v programu solidworks provedeny. Mezi další nedostatky lze zařadit chybějící popisky zvolených obráběcích strategií, dále pak obrázky 6-8 postrádají měřítko. Rozvinutí některých bodů práce jako například jakých konkrétních strategií pro obrábění bylo použito, jaká je drsnost povrchu po obrobení a doplnění dalších informací by výrazně přispěly k lepšímu pochopení výsledků a jejich reprodukovatelnosti. Dále by bylo možné porovnat tyto výsledky s odbornými články a literaturou. V práci se dále vyskytují formální náležitosti (jako špatné jednotky u posuvu na zub) a používání nepřesných pojmů jako například hloubka řezu (správně šířka záběru ostří). Oceňuji, že student svou bakalářkou práci vypracoval v krátkém čase, která ukazuje potenciál pro řešení komplexní problematiky. Dále musím vyzdvihnout studentův zájem o obrábění, kde prokázal znalost práce v CAM softwaru, ve kterém vytvořil funkční programy pro obrábění turbínového kola. Mezi další přednosti patří široký záběr práce napříč různými oblastmi. Práci i přes nedostatky hodnotím kladně a doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením za C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 166975