PILÁT, A. Pěnové materiály pro absorpci nárazu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Löffelmann, František

Samotné téma diplomové práce bylo myšleno jako studie proveditelnosti, jehož výsledek je ve své podstatě nejistý a vyžaduje komplexní přístup. V rámci rešerše student porovnal různé způsoby absorpce nárazu včetně řešení foambagu, které bylo dříve studováno v NASA, ale jinak se v praxi neobjevuje. Pro predikci vlastností pěny student vybral tzv. modifikovaný Gibsonův model a zapracoval vliv rychlosti zatěžování, který u pěn hraje významnou roli. V teoretické části též matematicky popsal a doložil marginální vliv obalu u zvolené koncepce obdélníkového bloku pěny. Významnou část práce tvoří experimentální zkoušky pěny. Na nich student systematicky ověřil chování pěny v tlaku a pokusil se analyzovat vliv hustoty, rychlosti zatěžování, teploty a času po aktivaci pěny, což jsou důležité parametry pro správnou funkci foambagu v praxi. Vlastnosti pěny, která byla dostupná k testování se ukázaly horší, než jak bylo očekáváno na základě rešerše. Navíc v krátkém čase po aktivaci pěna nabyla jen polovičních hodnot pevnosti. Experimentálně zjištěné vlastnosti pěny student následně využil při návrhu vlastního konstrukčního řešení. Vzhledem k horším mechanickým vlastnostem tedy vyšly zástavbové rozměry systému větší, a i značně vysoká hmotnost, což však z metodického hlediska nelze studentovy vytknout. V praktické části student ve velké míře využil skriptů v Matlabu, ať už pro vykreslování výsledků měření a zjištěných závislostí, tak i při určování parametrů návrhu foambagu. Diplomat celkově prokázal, že je schopný řešit komplexní inženýrský problém značného rozsahu na odpovídající úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Grim, Robert

Cílem práce bylo ověření potenciálu využití pěnových materiálů pro absorpci dopadové energie tělesa, jako náhradu za airbag plněný plynem s vidinou snížení potřebné konstrukční výšky, a tedy zamezení negativních jevů stability, či nutnosti dopadu v určitém časové úseku od doby aktivace záchranného systému. Toto zahrnuje výběr vhodného pěnového materiálu a s tím spojenou energetickou rozvahu, která povede k absorpci potřebného množství energie, aby nedošlo ke zranění posádky. Závěrem měl být uveden koncepční návrh takového zařízení. V první části práce je vytvořen přehled základní problematiky týkající se využívání záchranných padákových systémů. Je zde nastíněno, jaký mají pasivní prvky typu airbag potenciál pro využití v letecké bezpečnosti. Student také vytvořil statistiku hmotností záchranných padákových systémů různých výrobců, což slouží dále jako reference pro vyhodnocení reálného využití navrženého systému s pěnu jako hlavní tlumící médium. V navazující části student vysvětlil chování pěnového materiálu z hlediska absorpce nárazu, kde byla popsána podstata pohlcení energie v okamžiku deformace pěny. Student zde zohlednil důležité parametry jako je rychlost zatěžování, nebo vliv foambagu na absorpci energie. Dále také popsal chování matematickými modely a definoval tak rovnice, které nadále využíval pro návrh svého demonstrátoru. Experimentální část umožnila získat data která zohledňují v praxi zásadní parametr, a to vliv doby tuhnutí pěny na její deformační charakteristiky. Především také rozdílné chování při odlišné aktivační teplotě, která je obzvláště v letectví obtížně řiditelným parametrem. Závěrem student vytvořil vlastní koncepční návrh, který zajistí při definovaném opadání tělesa nepřekročení násobku způsobující života ohrožující zranění. Zde bych jen podotkl, že návrhový tvar spoléhá v ideální dopad pouze vertikální složkou rychlosti. Jakákoliv výchylka, která je při sestupu na záchranném padákovém systému běžná, by způsobila nestabilní chování a s největší pravděpodobností nevyužití potenciálu řešení. Cíle práce jsou však celkově splněny výborně. Výsledky jsou interpretovány srozumitelně s logickou posloupností. Hodnotím tedy práci jako výbornou a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 158223