KOHŮT, M. Testování lokátoru poruch na nesymetrickém vedení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Topolánek, David

Hodnocená diplomová práce je zaměřena na problematiku lokalizace jednopólové poruchy v účinně uzemněných soustavách s využitím funkce lokátoru poruch. Úvod práce je zaměřen na popis způsobu výpočtu vzdálenosti poruchy a na problémy, které ovlivňují jeho funkci. Navazující část práce je zaměřena na podrobný popis a způsob parametrizace vybrané ochrany Siemens 7SA610 s implementovanou funkcí lokátoru poruch. Pro tuto ochranu je v práci definováno doporučené nastavení, které je v její další části použito pro ověření funkce lokátoru s využitím nesymetrického modelu distribuční soustavy. Praktickou částí práce je právě odzkoušení funkce lokátoru poruchy na jednoduchém nesymetrickém a nehomogenním vývodu, které je provedeno ve dvou možných nastaveních zemního poměru. Závěrečnou fází práce je aplikace metody pro zpřesnění vypočtené vzdálenosti poruchy na nehomogenním a nesymetrickém vedení, které je konfrontováno s výsledky lokalizace obdrženými přímo z lokátoru poruchy. Vlastní práce obsahuje množství gramatických chyb a nepřesných výrazů (např. fázový úhel, reaktance poruchy..) poukazujících na ne zcela dobrou znalost popisované problematiky, která se projevovala po celou dobu řešení dané diplomové práce. Příčinu spatřuji v nedostatečném čase věnovanému studiu dané problematiky, vlastnímu plnění a zpracování jednotlivých bodů zadání (zejména bodu 2. a 5.) a nedostatečnému studiu relevantních materiálů. Tento nedostatek je patrný zejména ze zpracování teoretické části práce zaměřené na popis funkčního principu lokátoru, včetně popisu jednotlivých vlivů a potřebných korekcí, jejichž nedostatečný popis a ponoření se do dané problematiky značně komplikovalo plnění jednotlivých bodů zadání. Kladně hodnotím pouze samostatnost diplomanta při práci v laboratoři. Některé z dalších nedostatků: - v seznamu symbolů a zkratek jsou uváděny nepřesně a chybně použité veličiny - v kapitole 3.3 a 3.4 nejsou uvedeny citace převzatých vzorců - chyba ve vzorci 25 - str. 33 - vstupy R16 nejsou použity pro měření U0 jak uvádí autor - Tab. 4-5 - nejedná se o přepětí proudového obvodu, ale pravděpodobně o maximální hodnotu přetížení - kap. 6.1.1 nejsou zcela popsány některé veličiny - chybné formátování strany 37 - 38 I přes množství nedostatků a uvedené výtky doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji 55 body. Dotazy: V seznamu symbolů je uvedena veličina XF(ohm) - reaktance poruchy, co tato veličina znamená a jaký by byl její korektní název. Co znamená veličina R0M uvedená ve vzorci (32) a jak se zjistí její hodnota.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Posudek oponenta

Orságová, Jaroslava

Předložená diplomová práce se zabývá lokalizací jednofázových poruch v sítích s přímo uzemněným uzlem. Zaměřuje se pouze na jeden aspekt této poměrně rozsáhlé problematiky, kterým je vliv nesymetrie a nehomogenity vedení na chyby lokátorů. V teoretickém úvodu je popsán postup stanovení vzdálenosti poruchy lokátorem distanční ochrany 7SA610 fy. Siemens a možnosti jeho nastavení. V praktické části práce je provedeno testování lokátoru ochrany na fyzikálním modelu vedení v laboratoři ochran UEEN. K práci mám celou řadu výhrad a připomínek a to jak k formální stránce zpracování, tak k obsahu práce a tedy i úrovně splnění zadaných úkolů. Po formální stránce je práce slabá a rozhodně neodpovídá požadavkům kladeným na vysokoškolskou kvalifikační práci. Je napsána se spoustou gramatických a stylistických chyb a to včetně nesprávného skloňování podstatných a přídavných jmen, což vzbuzuje pochybnosti o tom, že je čeština skutečně autorovou mateřštinou. K dalším formálním nedostatkům patří formát některých referencí, především těch internetových a nutno zmínit, že některé nejsou v textu vůbec zmíněny. Také symbolika zavedená v úvodním seznamu obsahuje chyby – různé symboly pro vyjádření stejné veličiny, nebo naopak tři různé symboly pro zemní poměr – nemluvě o podivném značení fázorových veličin. V obsahu práce lze těžko najít vlastní přínos autora, přihlédneme-li k tomu, že metodu použitou pro upřesnění lokátoru pouze převzal a aplikoval v poměrně jednoduché úloze. V práci je řada nejasností a chyb, které právě nesvědčí o autorově znalosti řešené problematiky např. - není známo, co je „nefrekvenční funkce ochrany“ – str. 16, tab. 2-2, - chybný vztah (17) na str. 22, - podivná formulace – „…chyby měření v důsledku výpočtu impedance“, - autor nikde neuvádí, na základě čeho byly nastaveny parametry distanční ochrany a lokátoru v kapitole 5.3.2. Za vysloveně nepatřičné považuji vyjádření autora k funkci kompenzace zatížení u distanční ochrany, kde uvádí: „K této funkci ochrany nebyl nalezen podrobnější popis funkce nebo algoritmus pro korekci naměřených hodnot.“, uvážím-li, že princip funkce je popsán minimálně ve dvou zdrojích, které autor uvádí v seznamu. Na základě toho usuzuji, že body jedna a dvě zadání této diplomové práce autor zcela nesplnil. Kromě toho je třeba uvést, že rozsah práce nesplňuje minimální požadavek stanovený zadáním – 50 stran. Vzhledem k uvedeným skutečnostem nemohu tuto práci doporučit k obhajobě.

Navrhovaná známka
F
Body
40

Otázky

eVSKP id 94164