VONDRÁK, M. Analýza teplotních dějů uvnitř článku olověného akumulátoru v režimu kyslíkového cyklu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student Bc. Michal Vondrák se ve své práci zabývá studiem teplotních změn vnitřních částí článku olověného akumulátoru pracujících v režimu kyslíkového cyklu. Vzrůst teploty olověného akumulátoru hraje významnou roli především v bezúdržbových akumulátorech s elektrolytem pouze nasáklým v separátoru, kdy může dojít při nevhodném režimu cyklování až k extrémnímu nárůstu teploty (thermal runaway) končící mechanickou destrukcí akumulátoru. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 53 stran včetně seznamu použité literatury. Teoretická část zahrnuje rozdělení olověných akumulátorů a principům jejich fungování. Jsou popsány mechanismy spojené s kyslíkovým cyklem včetně analýzy termodynamických procesů probíhajících při nabíjení a vybíjení olověného akumulátoru. Praktická část práce je věnována popisu 6 experimentů, kdy bylo dosaženo nastartování kyslíkového cyklu s podrobnou analýzou výsledků teplotních změn. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na velmi dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce přináší nové poznatky do oblasti analýzy tepelných dějů probíhajících v článcích olověného akumulátoru během jejich činnosti. Práci doporučuji k obhajobě.
Student Michal Vondrák se ve své práci zabývá detailním rozborem tepelných pochodů a dějů probíhajících v olověném akumulátoru, výrobou experimentálních elektrod, měřením a vyhodnocením výsledků získaných z experimentů. Práce je rozdělena do několika částí. V úvodní teoretické části je popsán princip činnosti olověných akumulátorů a proveden komplexní rozbor termodynamických parametrů všech příspěvků, které mohou mít vliv na tepelné pochody v olověném akumulátoru. Druhá část diplomové práce je zaměřena na výrobu elektrod, popis vlastních experimentů a jejich vyhodnocení. Z práce bohužel výrazně vystupuje hranice mezi teoretickou a praktickou částí, kdy se autor nepokusil na základě změřených změn teplot provést výpočty tepelných dějů na praktickém článku a provést korelaci mezi teoreticky odvozenými a skutečnými parametry. Vlastní práce působí po stránce stylistické i odborné vcelku dobrým dojmem. Škoda nedostatků a nesrovnalostí v textu, které snižují celkový dojem. Zmínil bych nejviditelnější: - V kapitole 2.1. není jasné, jakým způsobem proběhl výpočet termodynamických parametrů celkové vybíjecí reakce a elektrolýzy vody - Není vysvětlen pojem reverzibilní napětí Uv - Nejednoznačnost používaných pojmů teplo a teplota - Není uvedeno odkud autor čerpal vstupní data pro výpočty (vnitřní odpor, rozdělení celkového proudu na část pro elektrolýzu a část pro nabíjení) - Výpočet polarizačního odporu je proveden špatně, je potřeba počítat pouze s rozdílem aktuálních potenciálů a rovnovážných potenciálů obou elektrod, nikoliv s celkový napětím článku. - V souvislosti s experimenty je zmiňován vodíkový cyklus, přitom v teoretické části se tento termín vůbec nevyskytuje. I přes tyto nedostatky, zadání diplomové práce bylo splněno. Student prokázal orientaci v dané problematice. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji projekt k obhajobě.
eVSKP id 66914