COUFAL, M. Elektronický světlík [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Pan Martin Coufal při řešení svého diplomového projektu postupoval naprosto samostatně, potřebnou literaturu si sám vyhledával a dokázal se v ní velmi dobře orientovat. Postup práce byl kontrolován při občasných konzultacích a pomocí elektronické korespondence. Dohodnuté termíny dílčích úkolů byly dodržovány. Všechny části navrženého svítidla byly realizovány a ověřeny samostatně i jako celek. Při této činnosti pan Martin Coufal prokázal velmi dobrou orientaci ve výrobních procesech a v metodách elektronických měření. Dokončování práce a dotažení projektu do stadia funkčního prototypu také vyžadovalo značnou trpělivost a systémový přístup k řešení všech dílčích problémů. Výsledkem práce je zhotovení funkčního prototypu svítidla, na němž byla ověřena správnost návrhu a proměřeny základní parametry. Zadání práce bylo v plné míře splněno. Diplomovou práci pana Martin Coufala doporučuji k obhajobě.
Student Martin Coufal vypracoval diplomovou práci na téma ”Elektronický světlík”. Cílem práce bylo navrhnout elektrické svítidlo jako náhradu světlovodu pro přivedení denního světla do špatně osvětlených částí budov tak, aby okamžitá intenzita osvětlení a jeho spektrální složení odpovídaly aktuálním světelným podmínkám ve vnějším prostředí. Pro generaci světelného záření měly být použity luminiscenční diody. Nejdůležitější části svítidla měly být realizovány a měla být ověřena jejich funkčnost. Předložená diplomová práce má 71 číslovaných stran. Je použito 27 odkazů, které jsou citovány především v první části práce. Jednotlivé kapitoly práce na sebe logicky navazují a vhodně se doplňují. Teoretický úvod v prvních dvou kapitolách je zpracován přehledně a dostatečně podrobně pro jednotlivé části řešení. Je zde uveden přehled fyzikálních vlastností luminiscenčních diod a jsou zde popsány typy měničů DC/DC pro řízení intenzity osvětlení. Elektronické obvody svítidla byly navrženy na základě tohoto podrobného studia. Pro řešení zadaného úkolu byly použity standardní integrované obvody. Dle mého názoru byla tato volba optimální. Návrh elektronické části zařízení ve třetí kapitole práce je prezentován do detailů a je přehledný a srozumitelný. V následujících dvou kapitolách je popsán návrh řídící DPS pro oba měniče DC/DC, návrh hliníkové desky pro mechanické upevnění a chlazení luminiscenčních diod a je pojednáno o měření intenzity a spektrálního složení vnějšího osvětlení, včetně návrhu zapojení senzorů pro měření. Po kompletaci celého zařízení byly podrobně proměřeny a optimalizovány všechny jeho části. Kromě elektrických parametrů bylo také měřeno oteplení jednotlivých výkonových prvků. Výsledky jsou shrnuty v poměrně rozsáhlé kapitole “6. UVEDENÍ ZAŘÍZENÍ DO PROVOZU”. V následujících dvou kapitolách je popsán návrh realizovaného programového vybavení pro řízení intenzity osvětlení a jeho spektrálního složení. V závěru práce je v deváté kapitole popsána mechanická konstrukce svítidla. Navržené mechanické díly byly vyrobeny, svítidlo bylo sestaveno a byla ověřena jeho funkce. V krátké kapitole “10. MOŽNOSTI DALŠÍHO VÝVOJE” jsou ještě popsány úpravy aktuálního zapojení měničů DC/DC pro alternativní napájení navrženého elektronického světlíku z fotovoltaických článků. Formální stránka práce je na dobré úrovni, jen s malým množstvím drobných přehlédnutí. Po grafické stránce je práce provedena velmi pečlivě. V rámci své diplomové práce pan Martin Coufal provedl návrh, realizaci i ověření provozuschopnosti navrženého svítidla. Postupy při návrhu zařízení a jeho uvádění do provozu řádně popsal a vzniklé problémy odůvodnil. Návrh se opírá o podrobné výpočty všech prvků použitých v zařízení. Výsledky práce dokazují, že se zmíněné problematice intenzivně věnoval, že jí velmi dobře rozumí a že je schopen samostatně vyřešit zadání práce technického charakteru. Práci navrhuji k obhajobě.
eVSKP id 134641