HORÁK, T. Příprava a charakterizace cílených mRNA/DNA transfekčních nanovektorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Student vypracovával diplomovou práci ve velmi těsné kooperaci s laboratořemi Výzkumného ústavu veterinárního v Brně. Oceňuji, že se již při tvorbě zadání v srpnu minulého roku aktivně účastnil pilotních experimentů a problematiku cílené biotechnologické modifikace buněk ještě před zadáním aktivně konzultoval a hledal propojení s klinickou praxí. Aktivita studenta během semestru byla nadstandardní, prováděl během dvou semestrů velmi dobrou rešeršní přípravu i práci experimentální, velmi oceňuji, že samostatně zvládl vyjednat zaškolení, a povolovací proces pro práci v laboratoři GMO Výzkumného ústavu veterinárního v Brně. Některé body zadání právě obsahovaly nastudování a osvojení si postupů v této specifické laboratoři, neboť některé typy analýz nelze realizovat v laboratořích VUT. I ve stížených podmínkách v části semestru (hlavně díky koronavirovým epidemickým opatřením a interním změnám na VUVeL Brno) také pronikl do odbornosti řady měřících technik a velmi dobře připravil podklad pro nyní finalizovanou publikaci. Cenné výsledky práce souvisí zejména s optimalizací variant navazování plasmidů na nanočástice, které dobře poslouží jako „inkorporační entita“, která zavede plasmid dovntř buňky Student uvádí zejména finálnější experimenty, souhlasil jsem, že uvádění všech pilotních měření a předoptimalizačních experimentů by práci velmi znepřehlednilo. Formální úprava práce je mnoha parametrech dobrá, v přepracované verzi je výrazně logičtější a srozumitelnější odkazování na ilustrační obrázky a grafy. Najdou se však stále formality ne zcela zvládnuté (například důsledný seznam zkratek, velká písmena v popisech chemikálií). V přepracované verzi diplomové práce je pro čtenáře návaznost a souvislost výsledků již lépe okomentována a lépe pochopitelná, škoda také, že student lépe dokonaleji nevysvětlil smysl a výsledky obrazové své vlastní softwarové analýzy elektroforézou získaných DNA bendů. Jako vedoucí nevidím problém v rozsahu práce i splnění požadavku zadání. Vzhledem k stále nedoopraveným některým nepřesnostem v popisech přípravy biochemikálií a pozůstaktům formálních chyb v některých pasáží navrhuji finální hodnocení B.
V diplomové práci se student zabývá metodami transfekce a zaměřuje se na techniky přenosu DNA/RNA vektoru pomoci liposomů a magnetických nanočástic. V teoretické části práce popisuje tyto metody transfekce a analýzy pro hodnocení používaných částic. Použitá literatura je složena z relevantních zdrojů včetně zahraničních publikací. Po formální stránce vytýkám několik nedostatků. Zarovnání některých obrázků přesahuje kraje textového pole. Chybějí odkazy na některé obrázky. Některé tabulky jsou chybně odkazovány. Styl čísel není dodržován (počet desetinných míst a anglický formát necelých čísel). Použita literatura není seřazena podle výskytu v textu práce. Seznam zkratek není kompletní. Kvalita formální stránky je dále snížena nejednotným používáním času. Odborná stránka práce je snížena řadou nedostatků. V praktické části se vyskytují zásadní chyby v popisu metod včetně výskytu pochybných kroku (zaměňují se pojmy, názvy použitých chemikálií a postupů). Obrázky jsou popsané většinou neinformativně jak v názvech, tak v textu. V práci student používá nejednotné názvy plasmidů. V popisu práce se vyskytují neodborné výrazy a překlepy. Zadání diplomové práce po dopracování považuji za splněné. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm 70 (bodů).
eVSKP id 128855