FICEK, V. Robotická linka pro paletizaci vajíčkových proložek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Cílem diplomové práce pana Ficka byl návrh průmyslové robotické linky pro přesun vajíčkových proložek na paletu a následná implementace řídicího software. Požadavek na tuto práci vznikl u zákazníka firmy, ve které diplomant pracuje, a celý koncept i výsledné řešení tak bylo přizpůsobeno požadavkům zákazníka. Diplomant pracoval zcela samostatně a konzultací prakticky nevyužíval. Postupoval však podle bodů definovaných zadáním práce a všechny tyto body splnil. Ačkoli technické řešení některých prvků by zasloužilo trochu hlubší rozbor, výsledkem práce je funkční linka, která je nasazena a otestována v reálném provozu u zákazníka. Prezentační úroveň diplomanta je na poměrně dobré úrovni, nicméně textové části práce bylo věnováno docela málo času, což ve výsledku trochu kazí výsledný dojem z celé práce. Ačkoli rozsah práce je dostatečný, chybí mi zde často detailnější popis jednotlivých kroků a zejména vlastního přínosu. Dále práce obsahuje gramatické chyby, obrázky jsou často uvedeny bez příslušné reference v textu. Využití odborné literatury odpovídá danému typu práce. I přes uvedené výhrady však, dle mého názoru, práce svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta a doporučuji k obhajobě.
Diplomová práce se věnuje kompletnímu návrhu linky pro paletizaci vajíčkových proložek. Součástí zadání je jak mechanický návrh chapadla robotu, tak vytvoření elektro dokumentace a následné oživení pomocí PLC. Z toho důvodu hodnotím zadání jako velice komplexní. Práce je rozdělena do dvanácti kapitol, kde v úvodních kapitolách student popisuje současný stav, popis procesu a stanovuje si cíle. Následně je popsán popis procesu. Tím končí teoretický rozbor problému a v kapitolách 5 – 12 je praktická část diplomové práce. K návrhu chapadla mi chybí použitý software pro jeho návrh a také podrobnější popis jakým způsobem se k danému řešení dospělo, jelikož je to jeden z bodů zadání. Popis snímačů, konceptu výrobní linky a použitých komponent je dostatečný a srozumitelný. Z důvodu využití robotu pro tuto linku je nutné navrhnout funkční bezpečnost tohoto zařízení o čem diskutuje kapitola 6. Student sice použil normy pro stoje a zařízení, ale nevyužil normu pro bezpečnost robotických pracovišť. Nikde není definován požadovaný PL (Performance Level) a také případné bezpečnostní vzdálenosti dle rychlosti robotu apod. Ze schématu zapojení je zjevné, že byly využity prvky splňující PLd, ale připojení jednotlivých bezpečnostních prvků je pouze jedno vodičově. Ve struktuře kódu, kterou student popisuje v 9.2 je volání bloků funkční bezpečnosti ve 100ms smyčce, což zanáší možné bezpečnostní riziko na reakci celého systému funkční bezpečnosti. Návrh řídicích komponent, rozvaděče a řídicího systému je popsán v kapitole sedm. Tato kapitola popisuje použité komponenty, volbu optimálního řídicího systému v závislosti na počtu vstupů a výstupů. Tato kapitola je srozumitelná a kvalitně popisuje způsob důvod výběru komponent. Následuje výběr rozvaděče a výpočet tepelných ztrát komponent. Následně však chybí alespoň drobný popis elektrického zapojení, které je pouze přílohou na CD. Schéma splňuje všechny náležitosti, jediné nedostatky shledávám již ve zmíněném zapojení některých prvků funkční bezpečnosti. Poslední kapitoly se věnují tvorbě softwaru pro PLC. Zde student zmiňuje spolupráci s kolegou kvůli komplexnosti celého řízení a následnou tvorbu vizualizace. Popis funkčních bloků je na dobré úrovni. Tvorba vizualizace pro výrobní linku je nejzdařilejší částí diplomové práce. Z diplomové práce je vidět, že student vynaložil velké úsilí na praktické části projektu, bohužel již ne tak intenzivní na části textové. Použité zdroje jsou z velké části v textu nepoužity a celá práce je velice popisná a zprvu se těžce orientuje v tom co student vytvořil nebo převzal. Závěr práce je téměř totožný s úvodem, spíše bych zde očekával shrnutí toho, jak práce probíhala, a jaké byly výsledky. Kapitola 11 však ukazuje to, že linka je vytvořena a funkční. I přes výše uvedené výtky se domnívám, že tato diplomová práce svědčí o schopnostech studenta magisterského studia a doporučuji práci k obhajobě s hodnocením D (69 bodů).
eVSKP id 119063