KOVAĽOVÁ, A. Indikátor stavu robotického systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Šotner, Roman

Studentka Alžbeta Kovaľová vypracovala bakalářskou práci na téma Indikátor stavu robotického systému pro firmu Y Soft Corporation. Při práci na tomto tématu musela studentka nejprve navrhnout, osadit a oživit desku plošných spojů. Následně musela pro osazený mikrokontrolér vytvořit řídící program, který bude jednak komunikovat se sběrnicí nadřazeného systému a rovněž bude poskytovat všechny potřebné funkce. Dále pak studentka upravila tento nadřazený systém způsobem, aby byl schopen komunikovat s jejím zařízením a také aby novou funkčnost poskytoval pomocí webového API dalším zařízením na síti. Celkově se studentka se zadáním vypořádala na výbornou, k práci přistupovala svědomitě a velmi zodpovědně. Studentka měla největší problém s programováním, s čímž se nakonec vypořádala a dodala funkční produkt. Dokument její bakalářské práce je logicky strukturován, teorie pokrývá oblasti, kterými se studentka zabývala. Praktická část je pak popsána srozumitelně a úplně. O testování finálního produktu je zmínka pouze v závěru, což vzhledem k nátuře práce dává smysl. Ve firmě jsme zařízení otestovali připojením přímo do našeho Robotického systému pro testování dotykových zařízení a fungovalo dle stanovených požadavků. Studentka tak splnila všechny body zadání a s výsledkem práce jsem spokojen. Práci bych zařadil jako středně těžkou až těžkou pro studenta bakalářského studia, hlavně kvůli nutnosti práce s kombinací hardwaru a softwaru, a proto hodnotím její práci 95 body. Posudek vypracoval externí vedoucí Ing. Václav Novotný (Y Soft corporation).

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Cílem práce bylo navrhnout modul, který umožní snadno rozpoznatelnou indikaci základních provozních stavů průmyslového robota. Navržené zařízení toto splňuje, způsob realizace (HW i SW) považuji za správný. Dle tvrzení v závěru je zařízení plně funkční, nicméně k tomu postrádám důkladnější dokumentaci (například fotografie osazené desky plošných spojů). V úvodu práce je popis základních rozhraní a modulů, které jsou v zařízení použity. Bohužel ale zcela chybí konkrétní požadavky na zařízení, jako je způsob indikace (optický či akustický), rozměry, konektory, způsob napájení, atd. To považuji za zásadní nedostatek, nelze totiž posoudit adekvátnost a vhodnost vybraného řešení. Požadavky nepřímo vyplývají až ze samotného řešení. Bloková schémata zařízení, kterého má být indikační modul součástí, jsou poněkud matoucí (obr. 1.1-1 a 2.5-1), jelikož nejsou vysvětleny souvislosti jednotlivých bloků s navrhovaným zařízením. Rozhraní jsou definována jen velmi obecně. Popis zapojení je nelogicky zahájen obrázkem desky plošných spojů (namísto např. blokového schématu). Výběr a zapojení ESD diody jako ochrany napájecího vstupu není korektní, připravené napájení podsvícení LCD přímo z výstupu procesoru také není v pořádku. Není jasné, jaký typ LCD displeje má být připojen (vyhoví napájení 3,3V?). Chybí ošetření nevyužitých vstupů překladače úrovní (U1). Na desce chybí větší blokovací kondenzátor, což může přinášet problémy s výrazným kolísáním napětí při sepnutí/vypnutí LED pásku (typicky reset procesoru). U popisu programu postrádám přehled možných funkcí (efektů) a detailní popis způsobu jejich použití. Zcela chybí kód obsluhy rozhraní CAN, což naznačuje, že tato část zařízení patrně nebyla zprovozněna. Není tedy zřejmé, jak probíhalo testování, které je na konci práce zmíněno. V závěru je několik dalších sporných bodů; je zde zmínka o využití LCD displeje, I2C rozhraní a platformy Arduino, což ale v těle práce zmíněno není. Vytvoření programu pro obsluhu LCD rozhodně nepovažuji za komplikovanou úlohu. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, jen schéma zapojení by nemělo být vloženo formou bitmapy. Postrádám materiálovou rozpisku, v elektronické příloze chybí zdrojové soubory pro 3D tisk a alespoň nějaké soubory pro výrobu plošných spojů (když už ne zdrojové soubory, tak alespoň Gerber, ne jen PDF). Pokud je tvrzení o ověřené funkčnosti zařízení pravdivé, lze zadání bakalářské práce považovat za splněné a to na dobré úrovni. Samotná práce ale tuto funkčnost nedokládá, což budí pochyby o kompletnosti řešení.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 118414