MINSTEROVÁ, A. Srovnání preklinických DCE-MRI perfusních technik [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Macíček, Ondřej

Diplomová práce se zabývá perfusometrickou metodou DCE-MRI metodou, založenou na akvizici T1 váhovaných obrazů se současným použitím kontrastní látky. Práce je orientována především na možnosti vyhodnocení akvizice, při které je podáno více bolů kontrastní látky. Teorie je sepsána v adekvátním rozsahu a hloubce. Je rovněž uvedeno několik typů farmakokinetických modelů včetně různých přístupů uspořádání akvizice a možné současné/postupné akvizici DCE s metodou DSC (založenou na T2/T2* kontrastu). Detailně je práce zaměřena na tzv. prokládanou akvizici, kdy je DCE měření dočasně přerušeno DSC akvizicí. Došlo k vytvoření rozsáhlé aplikace pro dávkové zpracování animálních studií měřených na MR tomografu firmy Bruker, k tomu bylo využito stávajících funkcí pro zpracování jednotlivých datasetů. Během řešení se studentka zapojila do měření pěti laboratorních potkanů, avšak pouze jediný byl vhodný pro analýzu. Kvůli různým komplikacím a artefaktům nebylo možné většinu dat využít. Studentka provedla také validaci na umělých datech. Simulovala různé typy tkání, především na základě reálného měření. Na nich se potvrdila metodická funkčnost a až překvapivá stabilita algoritmu vzhledem k načasování aplikace 2. bolu kontrastní látky. Výhradu mám jen ke komentáři výsledků syntetických dat, že nejmenší chybu odhadu parametrů vykazuje pro simulovanou tkáň podkoží, protože je nejblíže cívce. Při simulaci se tento faktor neuplatňuje, spíše je pro tuto kombinaci parametrů model více stabilní. Tabulky 6-9 nejsou zřejmě aktuální při porovnání s tabulkou 5, nicméně výsledky v přílohách jsou správné a podrobné. Celkově je téma zpracováno systematicky s logickou návazností teoretické a praktické části. Po formální stránce je práce na vysoké úrovni. Konzultace byly konstruktivní a věcné. Oceňuji rychlé a detailní zorientování v odborných zahraničních článcích. Zadání je splněno v plném rozsahu. Práci hodnotím stupněm A/95 b. a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Jiřík, Radovan

Předložená práce se zabývá perfuzometrickou metodou DCE-MRI s použitím dvou bolů kontrastní látky. Studentka prostudovala a v práci dostatečně popsala princip této metody z hlediska akvizice i následné analýzy dat. V praktické části studentka vytvořila aplikaci pro dávkové zpracování perfuzometrických dat, naměřila testovací preklinická data a na těchto a simulovaných datech vyhodnotila algoritmy vytvořené aplikace. Po obsahové i formální stránce je práce velice kvalitní, až nadstandardní. Studentka se dobře vypořádala s nezaviněnými problémy spojenými s akvizicí preklinických dat tím, že doplnila práci o důkladné vyhodnocení na syntetických datech. Popis teorie MRI obsahuje několik nepřesností, ale jinak je poměrně kvalitní. Také popis vlastní realizace řešení projektu je zdařilý. Způsob vyhodnocení výsledků perfuzní analýzy na reálných a syntetických datech a jejich diskuze se blíží úrovni vědecké publikace. Práci hodnotím jako výbornou a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Otázky

eVSKP id 93544