NOHEL, M. Synchronizace elektroporačních pulzů se srdečním rytmem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Novotná, Veronika

Předložená bakalářská práce studenta Michala Nohela na téma Synchronizace elektroporačních pulzů se srdečním rytmem je na velmi dobré formální i odborné úrovni. Práce je logicky strukturována do šesti kapitol a její rozsah odpovídá požadavkům pro bakalářskou práci. Velmi kladně hodnotím práci s odbornou literaturou, která je v tomto oboru převážně v anglickém jazyce. Během vypracovávání své práce byl student aktivní a postup práce pravidelně konzultoval se svou vedoucí i jinými odborníky z oboru. Ráda bych vyzdvihla, že praktickou část práce realizoval student v prostředí LabVIEW, které pro něj bylo zcela nové, ale velmi dobře se v něm zorientoval a dokázal navrhout řešení daného problému. Během práce se podílel také na reálných experimentech na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Výsledky této práce budou sloužit k dalšímu vývoji elektroporačních zařízení a jejich bezpečnějšímu použití v preklinických studiích a jsou tedy velmi přínosné pro daný vědecký projekt. Zadání práce bylo splněno v plné míře a práci doporučuji k obhajobě se 100 body.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Mézl, Martin

Předložená práce studenta Michala Nohela pojednává o synchronizaci elektroporačních pulzů se srdečním rytmem. Práce je členěna do sedmi kapitol na 46 stranách. V teoretické části práce je provedena rešerše elektroporačních a ablačních metod v klinické praxi. Stěžejní kapitola teoretické části práce je věnována možnostem synchronizace EKG signálu při diagnostických vyšetřeních a terapeutických zákrocích. Tuto kapitolu považuji za velmi zdařilou, byť její název zní poněkud kostrbatě. Obsah kapitoly 4 by bylo vhodnější zařadit před předchozí kapitolu, ve které je problematika EKG již diskutována. Kapitolu 5 by bylo možné zařadit již do první kapitoly (elektroporace). V praktické části student navrhl a v programovém prostředí LabView implementoval algoritmus pro generování správné pozice elektroporačního pulzu vzhledem k signálu EKG. V rámci zpracování jsou diskutovány metody filtrace signálu, detekce QRS komplexu a nastavení rozhodovacích pravidel. Navržený postup byl úspěšně otestován za podmínek offline i real-time vstupních dat a to jak na simulovaných datech, preklinických i klinických datech. V práci, resp. přílohách, postrádám náhled „Front Panelu“ navržené aplikace. Student diskutuje další možné zlepšení a další práci na daném tématu, což kladně oceňuji. Pro další zlepšení aplikace bych doporučil vytvořit kontrolní algoritmus, který by po provedení elektroporace (kopání) sledoval a vyhodnotil EKG signál v několika následujících cyklech se zaměřením na výskyt reverzibilních změn v EKG signálu (extrasystoly, fibrilace síní, apod.). Po formální stránce je práce zdařilá, kladně oceňuji sazbu v prostředí LaTeX. Vytýkám pouze několik hrubek v podkapitole 1.2.1. Rozsah práce je v souladu s doporučeními pro bakalářské práce. Práce cituje 38 položek literatury, které jsou řádně citovány dle platné normy. Předložená práce je velice kvalitním bakalářským dílem, ve kterém student aplikoval poznatky ze zpracování signálu do praktické aplikace, která najde využití při dalších experimentech. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm výborně (A – 95 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
95

eVSKP id 118328