MAŇÁSKOVÁ, E. Základní chemická charakteristika šťáv vybraných odrůd černého rybízu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Vespalcová, Milena

Bakalářská práce posluchačky Evy Maňáskové byla zadána v návaznosti na projekt NAZV č. QI111A141 „Výzkum nových technologií v pěstování angreštu a rybízu se zaměřením na kvalitu a využití plodů“. Náplní této práce bylo stanovení vybraných chemických a fyzikálních vlastností šťáv a plodů 9 odrůd černého rybízu (Ribes nigrum). Množství odborné literatury, kterou studentka prostudovala k tématu bakalářské práce, je dostačující. Cituje však převážně české autory a různé internetové zdroje. Výrazně chybí větší zastoupení cizojazyčných recenzovaných časopiseckých zdrojů. Lze tak jen těžko posoudit, jestli je autorka schopna čerpat a zpracovat potřebné informace např. i ze zahraničních publikací. Kvantum zadané experimentální práce nebylo malé. Posluchačka pracovala v laboratoři samostatně, bezchybně zvládla všechny použité analytické postupy manuálních analýz. Získala dostatečné množství surových dat, ze kterých však nedokázala vytěžit maximum. Chybí zejména větší využití statistických metod ke srovnání a posouzení získaných dat. U posluchačky ráda oceňuji její samostatnost, rozhodnost a přehled. Má všechny předpoklady pro manažerské a vedoucí funkce. Na bakalářské úrovni studia je však především potřeba se trpělivě a svědomitě učit chemickému řemeslu. Předloženou bakalářskou práci práci studentky Evy Maňáskové považuji za přínosnou pro výše uvedený projekt, práci doporučuji k obhajobě a celkově ji hodnotím známkou VELMI DOBŘE - B.

Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Pořízka, Jaromír

Předložená bakalářská práce se zabývá studiem základních chemických charakteristik šťáv z černého bezu a jejím cílem bylo posoudit rozdíly mezi jednotlivými odrůdami. Výsledky by dále měly sloužit jako součást projektu Výzkum nových technologií v pěstování angreštu a rybízu se zaměřením na kvalitu a využítí plodů - QI111A141. V teoretické části, konkrétně v kapitole 2.3 o účinných chemických látkach v černém rybízu, jsou prezentovány velice obecné informace, které postrádají bližší propojení se zkoumaným druhem ovoce. Kromě vitaminu C chybí orientační srovnání rybízu s jinými druhy ovoce v rámci jednotlivých popisovaných parametrů. Z experimentální části je patrné, že bylo odvedeno mnoho práce při přípravě vzorků a analýzách a zvláště proto je škoda, že srovnání jednotlivých odrůd a jejich parametrů nebylo provedeno alespoň pomocí základního statistického testování, jako je test distribuce dat, t-test, ANOVA nebo Tukeyho test. Bez tohoto zhodnocení je velice obtížné v diskusi úvadět, že se jednotlivé odrůdy od sebe lišily nebo nelišily. Pokud mají výsledky posloužit k realizaci výzkumného projektu, jak je uvedeno v úvodu, bude třeba tyto výsledky podrobnění analyzovat. Jeden z hlavních úkolů studenta bakalářského programu je se naučit pracovat s literaturou a správně ji citovat, což Eva Maňásková až na několik vyjímek ve své práci prokázala. Seznam referencí je v předepsaném formátu. Jazyková úroveň je dobrá, v práci nejsou pravopisné chyby. Grafické zpracování a celková úprava je na vysoké úrovni. Studentka splnila zadané cíle, hodnotím známkou C a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 77115