NOVOTNÝ, P. Návrh modelu čtyřnohého chodícího robotu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Appel, Martin

V rámci své práce se student zaměřil na vytvoření modelu robota v prostředí Simulink 3D Animation. Toto prostředí představuje nový nástroj pro fyzikální simulaci v systému MATLAB a Simulink. Cílem práce bylo identifikovat limity tohoto nástroje. Bohužel, jak se ukázalo, produkt trpí řadou nedostatků a chyb, které student v práci podrobně popisuje. Na základě pravidelných konzultací s autory nástroje je pravděpodobné, že nashromážděné poznatky přispějí k vylepšení nástroje v budoucích verzích. Přesto je ale v současném stavu pro naše potřeby nástroj obtížně využitelný. Navržená chůze čtyřnohého robota by mohla být komplexnější, ale pro demonstraci možností nástroje je dostatečná. Student ukázal vysokou míru samostatnosti a iniciativy v průběhu zpracování práce a pravidelně konzultoval svůj postup. Zvláště oceňuji, že student aktivně řešil nalezené problémy s vývojáři zmíněného nástroje. Přestože práce narazila na řadu překážek spojených s omezeními zkoumaného nástroje, student ukázal pečlivé a důkladné zpracování tématu a schopnost adaptace v náročných podmínkách. Celkově hodnotím práci kladně a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Adámek, Roman

Bakalářská práce pana Novotného se věnuje průzkumu možného využití nového nástroje od společnosti Matlab, Simulink 3D Animation, k simulaci pohybu kráčivého robotu. Úvodní část práce se zabývá popisem kinematiky a způsoby chůze čtyřnohých robotů. Rešeršní část obsahuje pouze obecný popis nejjednodušších možností chůze. Vzhledem k tomu, že se jedná již o několikátou práci v řadě na toto téma, čekal bych minimálně zmínění  pokročilejších metod. Další část práce je věnována popisu nástroje Simulink 3D Animation. Zde autor popisuje řadu problémů, na které narazil při použití tohoto nástroje, které značně limitují jeho použitelnost. Poslední částí práce je návrh algoritmu chůze a jeho aplikace na robota. Pro čtenáře může tato kapitola působit v rozporu s předchozí sekcí, jelikož zde není jasně uvedeno, jak byla omezení zmíněná v předchozí kapitole vyřešena. Této kapitole bych vytknul nižší kvalitu použitých obrázků, nepřehlednost schémata 4.2, kde by bylo vhodné tloušťkou čáry odlišit nohy robotu od kótovacích a vynášecích čar, dále by v tomto schématu měly být jednotlivé klouby, na které se odkazuje okolní text, očíslovány. Také použitý algoritmus chůze je jeden z nejjednodušších možných a očekával bych návaznost na předchozí práce. Jelikož se jednalo o bakalářskou práci, jejímž cílem bylo vyzkoušet nový nástroj, jsou zjištění ohledně limitací a použitelnosti tohoto nástroje důležitější, než jednotlivé výsledky zadání, které se i tak podařilo do určité míry splnit. Zároveň platnost tvrzení uvedených v této práci platí pouze pro konkrétní verzi SW, která bohužel nebyla v práci uvedena. Celkově hodnotím práci známkou C - dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 149780