FRIDRICH, R. Návrh podpory řízení procesu engineeringu nástroji digitalizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Videcká, Zdeňka

Diplomová práce se zabývá digitalizací procesů engineeringu s cílem zkrácení průběžné doby přípravy dokumentace. Autor postupuje při  řešení metodicky v analytické i návrhové části a kombinuje různé metody jako jsou např. metody štíhlé výroby, modelování procesů, atd., které poté využívá pro návrh řešení zavedení diginálních nástrojů a predikci klíčových ukazatelů pomocí simulace procesů tak, aby mohl zvolit nejlepší řešení. Práce je zpracována logicky, přehledně velmi pečlivě. Uvedené návrhy lze okamžitě využít jako podklad pro digitalizaci technické dokumentace ve společnosti. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Bartošek, Vladimír

Závěrečná práce „Návrh podpory řízení procesu engineeringu nástroji digitalizace“ odráží soudobou potřebu digitalizace a automatizace procesů ve výrobní firmě. Provedená literární rešerše tvořící teoretická východiska práce (viz kap. 2) je sestavena logicky a plně pokrývá základy procesního řízení (tzn. modelování procesů vč. podrobného představení zvoleného modelovacího standardu), filosofii lean, engineeringu, kterou uzavírá přehled SW možností zabezpečení počítačové podpory dané oblasti. Autor souhrnným způsobem představuje a analyzuje proces průběhu objednávky zavedené do výroby (viz kap. 3.2) a řízení nové objednávky (viz kap. 3.3), na základě provedených zjištění formuluje hlavní cíle digitalizace (viz kap. 4.1). Kladným způsobem lze hodnotit systematičnost uskutečněných analýz. Nejvyšší přidanou hodnotu DP dodává detailní pohled na řízení papírové dokumentace v podniku (viz kap. 3.3.2 a 3.3.3), který je podroben nejen souhrnné analýze, modelování procesu, ale doplněn o výsledky simulace obou dvou procesů. Akceptovatelně, avšak poněkud těžkopádným způsobem působí výběr nástroje pro digitalizaci distribuce dokumentace ve výrobním podniku (viz kap. 4.5), který sice obsahuje nezbytný soupis požadavků či vlastností, avšak z pohledu celkového hodnocení, resp. možností vícekriteriálního hodnocení mohl být vyhotoven lépe. Na druhou stranu lze plně souhlasit s přístupem autora, který adekvátním způsobem zvládá i ekonomickou rovinu řešení, jež v tomto případě není triviální. I přes zřejmou a vysokou úroveň pečlivosti a pozornosti, se autor nedokázal plně vyvarovat drobných stylisticko - formálních nepřesností. Přestože závěrečná práce není primárně zaměřena na technologickou oblast výrobního podniku, obdobně cíle digitalizace jsou spíše prvním krůčkem, autorem sestavené řešení je kompaktní, realistické a reaguje na současné změny správy dokumentace.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157915