FUČÍK, M. Optovláknový zdroj laserového záření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Úkolem studenta v diplomové práci bylo navrhnout a realizovat zdroj laserového záření umožňující následné přímé připojení komponentů vláknové optiky. Student v úvodu předložené práce popisuje problematiku laserových zdrojů, termoelektrických chladičů a optických vláken. Samotné problematice napájení polovodičových laserových diod, jejich ochrany před poškozením a problematice vysokofrekvenční modulace není ale věnována patřičná pozornost. Z pohledu textového a grafického obsahu se v práci vyskytují neodstraněné odborné nepřesnosti a formální a jazykové chyby. Jako celek působí práce v jistých částech zmateně a nepřesvědčivě. Student při řešení vykazoval nízkou aktivitu, kterou zvýšil až v závěru. Při řešení postupoval pomaleji a bylo patrné, že si zvolil příliš náročné téma. Z pohledu naplnění cílů zadání došlo k návrhu a realizaci všech zásadních bloků přístroje. Student přitom prokázal konstrukční zručnost. Kvůli pomalému postupu byl ale zprovozněn pouze samotný blok budiče laserové diody a to s prozatím náhradní laserovou diodou. Zadání tedy nebylo splněno zcela. Vzhledem k uvedeným faktům jsem se uchýlil k hodnocení práce v dolní části klasifikační stupnice.
Cílem této diplomové práce byl návrh, konstrukce a ověření funkčnosti optovláknového zdroje. První část práce se věnuje popisu charakteristik laserového záření, následuje analýza konstrukčního řešení zdroje. V práci však postrádám část, která by obsahovala přehledné výsledky proměřování více parametrů zdroje a bližší popis použité modulace optického výkonu. Práce obsahuje mnoho nepřesností, nejasností a zavádějících tvrzení. Řada částí je popsána velmi povrchně. Na několika místech v textu chybí citace a literatura rozhodně není citovaná podle normy. Práci rovněž vytýkám nevhodnou kvalitu některých obrázků a gramatické chyby, které by se v tomto typu prací neměly vyskytovat.
eVSKP id 65675