LIŠČÁK, J. Výpočet teplotních polí v elektrických strojích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Janda, Marcel

Student se seznámil s probelmatikou teplotních výpočtů v elektrických strojích a provedl sérii měření. Pro vytvoření teplotních výpočtů se student seznámil s využitím metody konečných prvků a osvojil si ovládání programu Ansys Workbench. Celkově student přistupoval k práci velmi zodpověďně, pravidelně docházel na konzultace a plnil stanovené úkoly.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Hájek, Vítězslav

První část bakalářské práce studenta Jiřího Liščáka (až po kapitolu 5) je teoretická a začíná základními principy termodynamiky. Později se zabývá ztrátami v elektrických strojích jako zdroji tepla a materiály pro výrobu elektrických strojů ( aktivními materiály tj. pro vinutí a magnetický obvod.) Část týkající se materiálů ( kapitola 4) je poněkud diskutabilní. V naprosté převaze je měď jako materiál vodičů. Výjimku tvoří klecové vinutí asynchronních motorů, kde naopak je výhodné požití hliníku vzhledem k jeho teplotě tavení. V minulosti se objevovaly snahy nahradit měděné vodiče hliníkem ale vždy ztroskotaly na nutnosti zvětšit rozměry, nebo snížit parametry. Rovněž se vyskytují problémy se spoji. Také materiály pro magnetické obvody by bylo třeba upřesnit. Používalí se většinou tzv. dynamové plechy o tloušťce 0,5 mm, z jedné strany izolované. Vyší obsah křemíku znamená, kromě pozitiv, také vyšší tvrdost, křehkost a větší opotřebení razicích nástrojů. K měření teplot a simulaci pomocí MKP nemám připomínky. Důležité je porovnání naměřených a vypočtených hodnot což je obsahem kap. 10. Výsledky vykazujíí poměrně dobrou shodu až na místa mezi žebry - k tomu student uvádí vysvětlení v závěru práce. Bakalářská práce studenta Jiřího Liščáka splňuje požadavky zadání, je zpracována pečlivě a mohu ji doporučit k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 93225