RYBNIKÁŘ, P. Matematický model zátěžového pracoviště točivých elektrických strojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Pruša, Radomír

V rámci diplomové práce se student zabýval modelováním pohonu zátěžového pracoviště vybaveným synchronním servomotorem a frekvenčním měničem. Student pracoval samostatně a prokázal schopnost samostatné tvůrčí činnosti. Výstupem práce je matematický model pohonu založený na teorii obecného stroje. Vlastní model byl rovněž ověřen pomocí měření vybraných mechanických a elektrických veličin. Celkové kvalitě práce však ubírá nevhodné časové rozložení vlastní tvorby, tj. značná část vznikla až s blížícím se termínem odevzdání. Tato skutečnost se odráží na zpracování výsledků a textu práce. Přes zmíněnou výtku student splnil všechny body zadání a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Štěpánek, Vojtěch

Student v úvodu diplomové práce shrnul terminologii z oblasti synchronních servomotorů, popsal používané souřadné systémy a jejich vzájemnou transformaci. Nechybí ani náhradní obvodová schémata servomotorů a zmínka o ztrátách, které při jejich provozu vznikají. Na úvodní část student plynule navázal popisem zprovoznění pracoviště pro zatěžovací zkoušky servomotoru. Kladně hodnotím podrobný popis elektrického zapojení. Kód PLC řízení je pro danou aplikaci zpracován v dostatečném rozsahu, avšak nesouhlasím s označením části kódu z obrázku 35 jako nahodilé, neboť se jedná o formu periodického pohybu. Oceňuji alespoň improvizované řešení bezpečnosti tlačítkem nouzového zastavení. Část vytvoření simulačního modelu v prostředí Matlab Simulink odpovídá teoretickým rovnicím. Zavedení modelové zátěže pomocí konstantního momentu Mz=2Nm v příkladech je zavádějící. Ocenil bych podrobnější komentář při porovnání simulovaných a reálných hodnot, zejména v oblastech s velkou vzájemnou odchylkou. Celkově hodnotím dílčí cíle práce za splněné a přes drobné gramatické a formulační nedostatky doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 137170