BARANYK, M. Modelování a simulace PLC-BPL komunikace chytrého měření v simulačním nástroji Network Simulator 3 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Benešl, Lukáš

Student Matěj Baranyk vypracoval svoji bakalářskou práci ve standardním rozsahu 56 stran. Cíle této bakalářské práce považuji za zcela splněné. Po formální stránce se v textu vyskytuje řada nedostatků, text se potýká s komplikovanou strukturou a místy postrádá návaznost. Předložený text místy postrádá integritu, některé kapitoly jsou popisovány do přílišného detailu, řada kapitol má však naopak velmi povrchní popis. Student v práci používá literaturu vhodnou k tématu. V rámci práce jsou rozebrány ukázkové simulace s jasným popisem jednotlivých částí programu. Dále byl implementován standard G.hn do simulačního prostředí ns-3, zde však postrádám srovnání těchto standardů z hlediska simulace. Na závěr bylo provedeno laboratorní měření na silnoproudém kabelu. Největší přínos lze shledat v implementování různých typů kabelů s různými průřezy a návodem na případné doprogramování dalších typů. Student k řešení práce přistupoval po celou dobu aktivně a dodržoval stanovené termíny. S blížícím se termínem odevzdání student nepolevil a dokončil svou práci s předstihem. I přes výše uvedené nedostatky oceňuji studentovu vytrvalost a technické schopnosti, díky kterým byla práce úspěšně realizovaná. Oceňuji publikování a prezentování dílčích výsledků v rámci studentské konference Student EEICT 2024. Vzhledem k výše uvedeným důvodům hodnotím práci jako zdařilou a hodnotím ji stupněm C–75 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Rusz, Martin

Cílem předložené bakalářské práce je simulace BPL komunikace v simulačním nástroji NS-3, implementace dalšího standardu do simulačního nástroje a porovnání simulovaných a naměřených hodnot. Téma bakalářské práce považuji za splněné pouze částečně. V teoretické části jsou dané části popisovány velmi obecně a místy velmi stroze, bez jasného zdůvodnění toho, proč se daná problematika vůbec rozebírá. Některé tvrzení jako například podporované protokoly síťové vrstvy úzkopásmových PLC standardů (Tab. 1.1) či tvrzení o standardu HomePlug Green PHY (změna modulace z OFDM na QPSK) nejsou pravdivé. Zcela nepochopitelná je pak například část práce, která popisuje údržbu a princip opravy kabelů typu PILC, která nemá pro zadané téma žádný přínos. V praktické části student převážně pouze popisuje zprovoznění již připravených věcí jako jsou doplňkový modul do NS-3, přidání již hotového Gh.n modulu, analýzu poskytnutých datasetů a podobně. Jako přínos studenta lze označit provedené měření v laboratoři s dvěma typy širokopásmových PLC modemů a porovnání naměřených hodnot s hodnotami z výstupu simulace. Zde mi ale chybí jakákoliv diskuse nad výsledky a jejich zhodnocení. Formální stránku práce hodnotím podprůměrně. Práce obsahuje celou řadu chyb a nedostatků. V práci se vyskytují špatně popsané jednotky, nevhodně formátováné tabulky, překlepy, nejednoznačný citační styl či zcela chybějící odkaz na citace 9, 10 a 34 v textu práce. Na základě výše uvedených nedostatků hodnotím známkou E (55 bodů).

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 159116