MACH, M. Využití předehřevu elektrickým obloukem při laserovém svařování ocelí s vyšším obsahem uhlíku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Mrňa, Libor

Student zpracoval téma z oblasti základního výzkumu svařovacích procesů - metodu hybridního svařování Laser - TIG. Zvláště při vyhodnocování tahových zkoušek se snažil najít vysvětlení proč docházelo k praskání svarů. Také v technicko - ekonomickém zhodncení hledal i další možnosti dodatečného ohřevu jak z hlediska techniky (indukční ohřev) tak z hlediska cen zařízení. V této části má proto vyhodnocení význam i pro technickou praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sigmund, Marian

Práce je rozdělena do dvou na sebe navazujících částí, a to části teoretické a praktické V teoretické části práce diplomant Martin Mach zpracoval problematiku, věnovanou bezesporu velice aktuálnímu tématu využití předehřevu elektrickým obloukem při laserovém svařování ocelí s vyšším obsahem uhlíku, včetně rozboru jednotlivých technologií svařování a předehřevů. Ověřenou technologii lze aplikovat (podobné požadavky) i na svařování vysokopevnostních ocelí (plechů) v automobilovém průmyslu, případně drobnější tenkostěnné svařované součásti z žárupevných materiálů nebo heterogenních spojů v jaderné energetice. Práce je provedena na vynikající odborné úrovni. Autor prokázal připravenost ke správnému a pohotovému uplatnění teoretických poznatků, získaných při studiu dané oblasti oboru strojírenské technologie. Z hlediska návrhu experimentální práce, je škoda, že v diplomové práci nebyla použita žádná konkrétní svařovaná součást (konkrétní svařenec) jednak by se jistě vyskytly mnohé problémy, které by bylo nutné řešit a následně zohlednit, a navíc by musely být konstrukčně stanoveny podle výrobkových norem např. požadavky na vizuální kontrolu svaru nebo postupy měření mikrotvrdosti. Což by jistě sjednotilo obsáhlé vyhodnocení makro-mikro struktury, mechanických vlastností, mikrotvrdosti, včetně vizuálních vad u jednotlivých vzorků a stanovilo, zda jsou vady přípustné či nepřípustné (vzorky vyhovující či nevyhovující). Závěrem je zmíněna alternativa k předehřevu TIGem a to použití induktoru i včetně ekonomického zhodnocení. Použití indukce by bylo rovněž zajímavé ověřit na konkrétní aplikaci nebo svařenci. Což jak je zmiňováno závěrem by mohl být další výzkum na Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR. Z praktického hlediska je diplomová práce velice přínosná, jelikož ověřila použití předehřevu obecně i konkrétně elektrický obloukem TIGem při laserovém svařování ocelí s vyšším uhlíkem nebo spíše u ocelí, které jsou hůře svařitelné (rovněž vysokopevnostní a žárupevné oceli), které vyžadují předehřev. Což ovšem nebrání a spíše dává prostor pro další vývoj a hledání konkrétních aplikací (svařenců), kde by mohla být tato technologie uplatněna.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 100947