KNOL, R. Správa koncových uzlů datových sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Náplní práce studenta Radka Knola byla problematika dohledu a správy nad koncovými uzly datových sítí s cílem navrhnout systém, který byl sloužil k údržbě koncových uzlů a k zajištění aktuálnosti programového vybavení pokud možno s co největší úrovní automatizace. Student řešil zadání práce svědomitě, provedl průzkum typů koncových prvků v laboratoři ÚTKO, vytvořil přehled existujících přístupů k řešení a existujících nástrojů. Na základě nabytých znalostí i dřívějších zkušeností z praxe navrhl vlastní řešení, které v jednom nástroji integruje řadu užitečných funkcí. Výhodou je přenositelnost aplikace a jednoduchost ovládání, problémem je však čitelná databáze a některé drobné nedostatky aplikace, jako například ne vždy správná funkce spouštění aplikace ping na vybrané zařízení nebo nemožnost vložit poznámky k definovaným zařízením. Student během řešení několikrát testoval navržený program v laboratoři ÚTKO, kde bude v případě potřeby využíván. Formální stránka práce má velmi dobrou úroveň jen s několika málo překlepy. Závěrem lze konstatovat, že student prokázal schopnost zorientovat se v problematice, provést rozbor zadaného úkolu, navrhnout a realizovat vlastní řešení. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A/91
Student Radek Knol se ve své bakalářský práci měl zabývat návrhem systému pro správu různých koncových zařízení. Předložená práce má 34 stran čistopisu, z čeho jenom 10 stran je popis realizovaného návrhu, který obsahuje i části zdrojových kódů. Student se v teoretické části, podle mého názoru zbytečně zabývá i historií. K práci mám několik výhrad, student v česky psané práci někdy zbytečně používá anglické výrazy (např. tower, customizace, …), v seznamu použité literatury uvádí i v práci se nevyskytující se zdroje (zdroj 3), na obr. 6, 7, 11, 13 a 21 se v práci nevyskytují žádné odkazy, v případě obr. 5 student necituje zdroj. V praktické části práce se student věnuje svému návrhu řešení správy koncových zařízení. Student v této části neuvádí návrh databáze. Koncept návrhu studentovi aplikace je z větší části založen na využití už dostupných systémových utilit/služeb (např. mstsc.exe/WSUS) fungujících pod OS Windows. Studentovu práci lze tedy spatřit hlavně ve vytvoření jednotného grafického prostředí s některými studentem naprogramovanými podpůrnými funkcemi (např. probuzení počítače). Také v této části se student nevyvaroval drobným překlepům/nejasnostem (kap. 4.2 a závěr, výčet OS, pro které je aplikace určena). Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 52204