PLODKOVÁ, Z. Nepřímá analýza vibrací pomocí mikrofonu mobilního telefonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Zuth, Daniel

Práce se zabývá možností využití mikrofonu mobilního telefonu pro diagnostiku stavu stroje pomocí analýzy vibrací. Práce je rozdělena na teoretickou část, kde je provedena rešerše na téma mikrofonů a teorie z oblasti technické diagnostiky. Následuje praktická část, kde je popsáno vlastní měření a vyhodnocení naměřených dat. Měření pomocí mobilního telefonu bylo srovnáváno s daty z akcelerometru. Kapitola 5.3 která popisuje zpracování dat mohla být zpracovaná důsledněji, chybí zde například podrobný popis použitých metod pro vyhodnocení. V práci mohlo být také více fotodokumentace z vlastního měření. Předloženou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Huzlík, Rostislav

Studentka se ve své práci zabývá možnosti využití mikrofonů v mobilních telefonech k nepřímé vibrodiagnostice. Práce je rozčleněna do tří základních částí. V první částí studentka popisuje základní vlastností mikrofonů a zejména mikrofony používané v mobilních telefonech. V druhé části se studentka věnuje obecně technické diagnostice. V třetí části studentka popisuje provedený experiment. K předložené práci má následující výhrady a připomínky: - V rámci práce není blíže popsán prováděný experiment – např. v popisech grafů je uvedeno „osa z“, avšak není označeno, jak je osa orientována - V popisku osy y grafů vyhodnocením frekvenční analýzy z dat získaných z mikrofonu mobilního telefonu uvádí, že se jedná o zrychlení (s veličinou mm/s2) – toto není možné - Závěry a měření vyhodnocuje ze třech sad frekvenčních analýz – malý počet měření Po formální stránce mám k práci následující připomínky: - Některé z obrázků jsou nekvalitní (např. Obr. 8) - Na stránce 34 studentka uvádí „V případě akcelerometru byly frekvenční charakteristiky všech os vloženy pro názornost do jednoho grafu.“ – v grafu je vidět pouze jedna frekvenční analýza Předloženou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 117083